Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski minister wzywa kontrolerów ruchu lotniczego do zaakceptowania porozumienia płacowego

Polski minister wzywa kontrolerów ruchu lotniczego do zaakceptowania porozumienia płacowego

Polski minister infrastruktury wezwał w poniedziałek kontrolerów ruchu lotniczego do przyjęcia oferty w sprawie płac i warunków, przy czym w maju wznowiono rozmowy w sprawie wstrzymania grupowych odwołań lotów. Zakłócenie lotów może rozpocząć się 1 maja, dzień po zakończeniu okresu wypowiedzenia dla kontrolerów ruchu lotniczego, którzy zdecydowali się zrezygnować, zamiast zaakceptować nowe przepisy pracy, które według nich zagrażają bezpieczeństwu. Środek może dotyczyć nie tylko lotów do iz Polski, ale także lotów przechodzących przez polską przestrzeń powietrzną.

„Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (Pansa) proponuje pensje jak przed Covid-19, kiedy ruch lotniczy był wyższy o 30%” – powiedział podkomisji sejmowej Andrzej Adamczyk. „Wierzymy, że to, co proponuje Pansa, jest… daleko idącym ustępstwem z naszej strony” – dodał.

Jak podaje Związek Polskich Kontrolerów Ruchu Lotniczego, 180 z 206 kontrolerów pracujących w Warszawie zdecydowało się zrezygnować, zamiast zaakceptować nowe warunki pracy. Czterdzieści cztery ze 180 już wyjechało, a termin zgłoszenia pozostałych 136 upływa 30 kwietnia. Wśród propozycji rozpatrywanych przez związek znalazła się obniżka wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego, podwyżka maksymalnie z ośmiu do dwunastu. Liczba godzin, w których mogą przepracować zmianę oraz zdolność kontrolerów do samodzielnej pracy.

Adamczyk powiedział, że kwestie bezpieczeństwa zostały rozwiązane przed Wielkanocą i że pozostały tylko kwestie płac i czasu pracy. Jednak rzeczniczka związku Anna Glubech-Garolinska odmówiła. „Procedury bezpieczeństwa i umowy nie zostały przez nas podpisane, ponieważ uważamy, że wszystkie procedury powinny znaleźć się w regulaminie pracy, a także w kodeksie etycznym” – powiedziała Glaubicz-Garwolińska.

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział wcześniej w poniedziałek, że żądania związku oznaczają, że średnia pensja kontrolera ruchu lotniczego w Warszawie wyniesie około 80 000 zł (1 8472,34 USD) miesięcznie, w porównaniu do około 33 000 obecnie. Kontrolerzy ruchu lotniczego twierdzą, że ich wynagrodzenie jest zawyżone, a ci, którzy mają zaledwie dekady doświadczenia, zarabiają miesięcznie 33 000 brutto. (1 dolar = 4.3308 zł)

READ  Europa powinna przemyśleć politykę Chin po zjeździe partii i stanowisku Ukrainy

(Ta historia nie została edytowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)