Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski minister finansów Kozkinsky Frank oferuje bankom dodatkową pomoc związaną z korektą zadłużenia

Polski minister finansów powiedział bankom, że mogą zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy finansowej, aby wziąć udział w sponsorowanym przez rząd programie, który ma pomóc właścicielom domów uwolnić się od zamrożenia kredytów hipotecznych w obcej walucie.

Kontrowersje były głównym punktem sporu między bankami i rządami w całej Europie Środkowej przez ostatnią dekadę, a kredytobiorcy twierdzą, że poziom akcji kredytowej zmniejszy się wraz z umocnieniem się walut krajowych w 2000 roku. Jednak po kryzysie gospodarczym w 2008 r. Złoty, forint i podobne waluty załamały się, co doprowadziło do tego, że balony pożyczały w euro i frankach szwajcarskich, a pożyczkodawcy i urzędnicy walczyli o rachunek.

W przypadku Polski minister finansów Tadeusz Koskinski powiedział regulatorowi finansów Projekt Pozasądowe ugody między bankami a posiadaczami około 31 miliardów dolarów we frankach szwajcarskich to „jedno z najlepszych rozwiązań” zakończenia puczu. Podejrzani pożyczkodawcy nie mogą się wiele spodziewać po tym, jak rząd sięgnął głębiej, aby przyspieszyć firmy dotknięte epidemiami w zeszłym roku.

Fotograf: Theory Monas / Getty Images

„W tym środowisku zrobiliśmy wiele dla banków – w zeszłym roku faktycznie zaoraliśmy gospodarkę na 312 miliardów złotych (83 miliardy dolarów) i odzyskaliśmy ich klientów” – powiedział Kozkinsky w wywiadzie. „Nie sądzę, że powinniśmy zacząć ich ratować w tym momencie. Nadszedł czas, aby banki się podniosły”.

Jego wypowiedzi po skłonieniu się do pozasądowych ugód sygnalizują, że władze tracą cierpliwość, a jednocześnie obawiają się zmiany „dobrowolności” jej programu.

Koszty sądowe

Inne kraje nałożyły na banki obowiązek rozwiązania tego problemu, argumentując, że pożyczkodawcy są również odpowiedzialni za spłatę pożyczek.

W 2014 roku Węgry nakazały bankom zamianę 14 miliardów dolarów kredytów walutowych na ekwiwalenty i spłatę części pieniędzy pożyczkobiorcom. Rok później Chorwacja zmusiła banki do zastrzyku strat w wysokości 6 miliardów kun (951 milionów dolarów).

READ  Mathews Sowanik traci 2,5 sekundy i prowadzi 200 wolnych eliminacji w Polsce

Polska propozycja spotkała się w tym roku z oporem, obiecując pomoc w przekształceniu długu banku centralnego w szczelinę Jeśli uczestniczą określone warunki i odpowiedni pożyczkodawcy. Banki komercyjne są podzielone co do tego, czy oferować „dobrowolne” rozliczenia, czy też spróbować szczęścia w najgorszych powolnych sądach w kraju.