Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski kandydat do RPP Letwinyuk mówi, że poprze niewielką podwyżkę stóp

Polski kandydat do RPP Letwinyuk mówi, że poprze niewielką podwyżkę stóp

WARSZAWA (Reuters) – Przemysław Litwijk, kandydat do Rady Polityki Pieniężnej, powiedział na wtorkowym posiedzeniu banku centralnego, że poprze niewielką podwyżkę stóp procentowych na wtorkowym posiedzeniu banku centralnego.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że bank centralny podniesie we wtorek koszt kredytu o 50 punktów bazowych do 2,25%, próbując powstrzymać rosnącą inflację.

– Przedstawię zamiar nieznacznej podwyżki stóp – odpowiedział Litwinyuk, zapytany o swoje stanowisko, czy miałby wziąć udział we wtorkowym spotkaniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Inny kandydat Ludwik Koteke powiedział, że nie byłby zaskoczony, gdyby kluczowa cena wzrosła we wtorek o ponad 50 punktów bazowych.

Kotice, były wiceminister finansów zaproponowany przez senatorów z największej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, oraz Litwinyuk, kandydat mniejszego Polskiego Stronnictwa Ludowego, zostali nominowani przez senacką Komisję Budżetu i Finansów do Komisji Polityki Pieniężnej.

Inflacja w największej gospodarce UE na wschodniej flance osiągnęła w listopadzie 7,8%, według danych urzędu statystycznego, a bank centralny spodziewa się dalszego przyspieszenia, osiągając w czerwcu najwyższy poziom 8,3%. Czytaj więcej

Kotti powiedział, że sprowadzenie inflacji do celu banku centralnego na poziomie 2,5% nie będzie ani szybkim, ani łatwym zadaniem, a rządowy program gospodarczy „Polish deal” będzie proinflacyjny.

Rząd twierdzi, że polska umowa oznacza, że ​​większość Polaków będzie płacić mniejsze podatki, pomagając gospodarce wyjść z pandemii COVID-19.

Litwiniuk podkreślił znaczenie efektywnej komunikacji z rynkiem. RPP spotkała się z krytyką podczas pandemii COVID-19 za to, co niektórzy ekonomiści powiedzieli, że jest to brak komunikacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport) Alana Sharlisha, Paula Florkevicha, Anny Lodarczak-Simczuk; Montaż przez Johna Boyle’a i Susan Fenton

READ  Reporter zyskuje popularność w sieci po zawstydzającym incydencie z hot dogami zarejestrowanym przed kamerą

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.