Economy

Polski gigant gazowy PGNiG odkrywa lekką ropę na Morzu Norweskim – Pierwsze wiadomości

– Czołg Egyptian Eagle będzie cennym uzupełnieniem naszego portfela produkcyjnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – powiedział w komunikacie prezes PGNiG Bowie Majowski.
Ravi Joz / PAP

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), odkryła złoża ropy naftowej o wielkości 19-63 mln baryłek w otworze poszukiwawczym Egypt Eagle na Morzu Norweskim – poinformowała we wtorek spółka we wtorek.

“PGNiG Upstream Norway i jej licencjonowani partnerzy odkryli na swojej koncesji PL939 złoże węglowodorów zlokalizowane w południowej części Morza Norweskiego” – czytamy w komunikacie.

Dodała: “Próbki odnoszą się do ropy naftowej, której zasoby wydobywcze wahają się – według szacunków Norweskiej Dyrekcji Ropy Naftowej – od 19 do 63 milionów baryłek”.

– Czołg Egyptian Eagle będzie cennym uzupełnieniem naszego portfela produkcyjnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – powiedział w komunikacie prezes PGNiG Bowie Majowski.

„Gaz ziemny pozostaje w centrum strategii biznesowej PGNiG, ale wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i usprawnienie działalności w tym regionie” – dodał Majowski.

PGNiG poinformowało w komunikacie prasowym, że dane i próbki zebrane w fazie poszukiwawczej zostaną przeanalizowane pod kątem dalszej oceny odkrycia. Firma dodała, że ​​powiązanie istniejących pól na tym obszarze zostanie ocenione w celu oceny potencjalnej produkcji z odkrycia.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 58 koncesjach na norweskim szelfie kontynentalnym. Spółka szacuje, że w przyszłym roku wielkość wydobycia wzrośnie do ponad 2,5 mld m3 gazu ziemnego, w porównaniu do ponad 0,9 mld m3 prognozowanych na 2021 rok. Obecnie PGNiG Upstream Norway wydobywa ropę i gaz z 14 złóż.

READ  Scotiabank porzuca CV rekrutacyjne do kampusu, powiększając pulę kandydatów