Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Chabad apeluje o nakarmienie 5000 ukraińskich, polskich Żydów podczas Rosz ha-Szana

Polski Chabad apeluje o nakarmienie 5000 ukraińskich, polskich Żydów podczas Rosz ha-Szana

(10 września 2023 / JNS)

Polski Chabad rozpoczął koordynację rekordowej liczby ponad 5000 posiłków i paczek żywnościowych, aby pomóc polskim i ukraińskim Żydom świętować Rosz ha-Szana, który rozpoczyna się o zachodzie słońca, gdy Żydzi na całym świecie rozpoczynają przygotowania do tego najważniejszego święta. Wieczór kończy się 15 i 17 września.

W Warszawie setki Żydów – zarówno członków lokalnej społeczności, jak i wysiedlonych uchodźców ukraińskich – będzie świętować żydowski Nowy Rok w szabat.

Oprócz personelu Chabadu w Polsce, 10 stażystów rabinów studiujących obecnie w Izraelu dołączy do społeczności na święta, aby odprawić nabożeństwa i dmuchać w tradycyjny barani róg podczas Rosz ha-Szana i Jom Kippur w synagodze Chabadu w Polsce przy ulicy Słomińskiego w Warszawie ; w dodatkowej sali balowej wynajętej dla napływu Żydów do Warszawy w okresie wakacji; oraz w sześciu lokalizacjach satelitarnych na terenie miasta, w tym w więzieniu.

Polski Chabad kupił już tysiące jabłek i słoików miodu oraz pakuje tysiące chałek, które będą podawane w Warszawie i rozprowadzane na Ukrainie. Istnieją tysiące kurczaków, ryb, wina kiduszowego i innych symbolicznych potraw świątecznych, które mają pomóc Żydom w Polsce i na Ukrainie obchodzić to święto.

„Nasi mędrcy uczą nas, że w Rosz ha-Szana niebiańskie sądy zasiadają, aby dokonać przeglądu i osądu naszych czynów z poprzedniego roku, wyznaczając w ten sposób kurs na nadchodzący. Na miesiąc przed rozprawą dokonujemy samoanalizy naszych uczynków; prosimy o przebaczenie od B-ga poprzez modlitwę i tym, których skrzywdziliśmy. Poproś osobiście, zwróć większą uwagę na nasze własne praktyki religijne i ofiaruj więcej czasu i działania na cele charytatywne” – powiedział Chabad, dyrektor polskiego rabina Sholoma Per Stamblera. „Cały cel okres przedświąteczny ma na celu pokazanie B-gu, że chcemy działać lepiej, aby On bardziej nam sprzyjał, sądzi i wpisuje nas do księgi życia, zdrowia, bogactwa i wszystkiego, co dobre. „

READ  II miejsce dla polskich chłopców na Halowych Mistrzostwach WMC na torze

Do tej pory ponad 700 Żydów z całego świata nawiązało współpracę z Chabad of Poland, aby wesprzeć inicjatywę Wysokiego Święta.

„W kulminacyjnym momencie świątecznej modlitwy wołamy: «Pokuta, modlitwa i miłość są kluczem do odwrócenia surowych dekretów»” – powiedział współdyrektor Chabadu z Polski, rabin Meyer Stambler. „Ponad 18 miesięcy od wtargnięcia Rosji na Ukrainę my, jako ambasadorowie w Polsce, współpracujemy z Klal Izrael, aby pomóc dziesiątkom tysięcy Żydów i uchodźców nadal na Ukrainie. Po raz kolejny, gdy zbliżają się święta, zwracamy się do naszych partnerów o pomoc w obchodach Jom Tow naszym braciom i siostrom w Polsce i na Ukrainie Rosz Czyńmy dla nich jałmużnę, którą, jak wierzymy, Haszem uczyni dla nas w Haszanie.

Aby zostać partnerem inicjatywy, odwiedź: www.saveajew.org.