Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski bankier Kochalski widzi pole do dalszych podwyżek cen – PAP

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Prezes Banku Centralnego Polski Cesare Kochalski powiedział w czwartek, że w Polsce jest miejsce na dalsze podwyżki stóp, ale jest miejsce na więcej podwyżek, ale były mniejsze niż dotychczas.

Polski bank centralny stoi w obliczu spowolnienia wzrostu i inflacji, która osiągnęła najwyższy poziom od ćwierćwiecza, co przyprawia decydentów o ból głowy.

„Zakładając, że sytuacja gospodarcza rozwinie się zgodnie z lipcową prognozą… i dopuścimy pewien margines na potencjalne odchylenia, nadal widzę pole do dalszych potencjalnych podwyżek stóp, choć na mniejszą skalę niż wcześniej” – powiedział Kochalski rządowej agencji prasowej. Agencja Prasowa PAP.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kochalsky powiedział, że możliwe są obniżki stóp procentowych w 2023 roku.

Cytowano jego wypowiedź: „Oczekuję, że inflacja spadnie w przyszłym roku. Widzę większą niepewność co do wzrostu PKB, a dokładniej, co do zakresu spowolnienia gospodarczego”.

„To prowadzi mnie do wniosku, że nie można wykluczyć perspektywy ewentualnych obniżek stóp procentowych w 2023 roku”.

Polski bank centralny podniósł główną stopę procentową łącznie o 640 punktów bazowych w ciągu ostatniego roku do 6,50% w lipcu.

W wywiadzie udzielonym w tym tygodniu Business Insider Polska prezes Banku Centralnego Adam Glapiński powiedział, że w sierpniu inflacja może jeszcze wzrosnąć, ale tempo wzrostu cen może wkrótce spowolnić i nadal możliwa jest ograniczona podwyżka stóp.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Covering) Alana Sharlisha i Anny Lodarczak-Simczuk, Redakcja Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.