Podejmujemy decyzję
Narodowy Bank Polski oficjalnie nie zamknął cyklu zacieśniania, ale faktycznie stało się to miesiąc temu, kiedy Komitet Polityki Pieniężnej również zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pomimo nowej prognozy CPI pokazującej:
(1) wzrost inflacji w 2023 r. o 0,8 pkt proc., średnio do poziomu 13,1% r/r;
(2) Niekorzystna struktura CPI – NBP podzielił nasze obawy dotyczące uporczywie wysokiej inflacji bazowej i podniósł prognozę na 2023 r. aż o jedną trzecią;
(3) Dodatkowo listopadowa projekcja pokazała, że CPI powrócił do docelowego przedziału (2,5%, +/- 1%) dopiero w drugiej połowie 2025 r., i to przy nieco optymistycznych założeniach co do rynków towarowych i szybkiego wygaśnięcia efektów Druga runda oznaczała pogorszenie sytuacji na rynku pracy w Polsce.
Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie nie jest zaskoczeniem. RPP trzyma się swojego faktycznego celu, który Rada określiła jako: (1) spowolnienie inflacji oraz (2) umożliwienie umiarkowanego spowolnienia PKB. Cel de iure zakładający inflację na poziomie 2,5% +/- 1% jest teraz mniej ważny. Dlatego też Komitet Polityki Pieniężnej zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pomimo wielu zagrożeń związanych z długookresową wysoką inflacją.
Poza polską gospodarką pojawiają się „zielone pędy”, które wskazują na złagodzenie globalnej presji inflacyjnej, czyli znaczną poprawę łańcuchów dostaw i spadek cen surowców energetycznych. Ponadto inflacja przekroczyła swój szczyt w krajach, które nie zostały dotknięte szokiem gazowym, takich jak Stany Zjednoczone, ale nie w Europie. W latach 2021-22 obserwowaliśmy największy szok cenowy od lat 70. i wielu inwestorów zostaje na krótko, teraz obserwujemy masowe rozdzielanie tych transakcji. To wzmocniło polski dług iw naszej opinii skrywa krótkowzroczną politykę pieniężną.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex