Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski bank centralny spowalnia podwyżki stóp, prognozuje wolniejszy wzrost PKB Przez Reuters

Polski bank centralny spowalnia podwyżki stóp, prognozuje wolniejszy wzrost PKB Przez Reuters

2/2
© Reutera. PLIK ZDJĘCIE: Kobieta wychodzi z siedziby Narodowego Banku Polskiego w Warszawie 4 marca 2015 r. REUTERS/Kakper Pemble

2/2

przez Annę Cooper

WARSZAWA (Reuters) – Polski bank centralny poinformował w środę, że we wrześniu podniósł główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, co jest jak dotąd najmniejszą podwyżką w obecnym cyklu podwyżek, ponieważ spodziewa się spowolnienia wzrostu i utrzymywania się presji inflacyjnej.

W październiku ubiegłego roku podmioty ustalające stopy procentowe z banku centralnego (NBP) rozpoczęły cykl zacieśniania polityki, aby powstrzymać rosnącą inflację.

„W celu zmniejszenia tego ryzyka, tj. dążenia do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Zarząd podjął decyzję o ponownej podwyżce stóp procentowych NBP. Podwyżka stóp procentowych NBP zmniejszy również oczekiwania inflacyjne” – bank centralny powiedział. w obecnej sytuacji.

Gospodarka skurczyła się w II kwartale 2022 r. o 2,1% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy, a bank centralny dodał, że zbliżają się dalsze spadki dynamiki PKB. Oficjalne dane pokazały wzrost rok do roku o 5,5% w drugim kwartale.

Osoby ustalające stopy procentowe z Europy Środkowej w zeszłym roku szybciej zaczęły podnosić stopy procentowe i przyspieszać tempo podwyżek w tym roku, gdy inflacja gwałtownie rosła, ale niektórzy ochładzają się lub być może kończą cykle zaostrzania.

Czeski bank centralny jako pierwszy wezwał do wstrzymania cyklu podwyżek stóp w sierpniu, pozostawiając stopy na poziomie 7,00%, chociaż nie zamknął całkowicie drzwi przed perspektywą kolejnej podwyżki.

Analitycy spodziewają się kontynuacji cyklu zacieśniania w Polsce.

„Zarząd (Polityki Pieniężnej) nadal podkreśla spowolnienie aktywności gospodarczej, co nie jest niczym nowym. Brama do dalszych wzrostów pozostaje otwarta i słusznie. Głębokość spowolnienia zadecyduje, kiedy zakończymy cykl” – ekonomista mBanku powiedział na Twitterze (NYSE :).

Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński powiedział w sierpniu, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może w razie potrzeby podnieść stopy procentowe przynajmniej raz lub dwa razy o 25 punktów bazowych, chociaż premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spodziewa się zakończenia cyklu podwyżek. prawie.

READ  Kupujący powiązany z Polish Outlet Mall zapłaci za hotel przy plaży 7,1 miliona dolarów

Komitet Polityki Pieniężnej podniósł w lipcu główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 6,5%. Dane opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że inflacja osiągnęła w sierpniu 16,1%, najwyższa od ponad dwóch dekad.

Bank centralny dodał w swoim komunikacie, że „dalsze decyzje Rady będą oparte na otrzymanych informacjach dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym wpływu rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę na polską gospodarkę”.