Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski bank centralny ponownie podniósł stopy procentowe do najniższego poziomu od 20 lat

Bank Centralny Polski ostro podniósł stopy procentowe, podejmując ponowną próbę ograniczenia wzrostu inflacji w piątym co do wielkości państwie UE.

75-punktowy wzrost – drugi od dwóch miesięcy i większy niż 50-punktowy wzrost oczekiwany przez ekonomistów – podniósł referencyjną stopę dla kraju środkowoeuropejskiego do 1,25 procent.

Dzieje się to w warunkach dużej presji na Narodowy Bank Polski (NBP), aby zajął się inflacją, który zajmuje bardziej agresywne stanowisko wobec inflacji, która jest najwyższa od 20 lat i pochłania siłę nabywczą mniej zamożnych Polaków. W ubiegłym miesiącu roczna inflacja w kraju wyniosła 6,8 proc.

NBP powiedział, że wzrost inflacji był napędzany „na dużą skalę” przez „czynniki zewnętrzne pozostające poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej”, w tym ceny surowców i energii oraz zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw.

Podała jednak, że zdecydowała się działać w powiązaniu z polską gospodarką, która nadal wychodzi z epidemii, „ponieważ ryzyko inflacji jest wysokie w horyzoncie transferowym polityki pieniężnej”.

Podkreślając siłę i trwałość ostatniej inflacji, NBP podwyższył prognozę inflacji na 2022 r. z 2,5 do 4,1 proc. do 5,1 i 6,5 proc., znacznie powyżej docelowego przedziału 3,5 proc.

W Europie narasta presja inflacyjna, ponieważ decyzja NBP podnosi stopy procentowe dla banków centralnych w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii. Jednak Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, obniżyła oczekiwania rynku na podwyżkę stóp dla euro do końca 2022 roku.

Liam Beach, ekonomista Capital Economics, zasugerował, że większy wzrost niż oczekiwano wyprowadził NBP, „najdłużej działający najgorszy w Europie Środkowej”, „z piasku”.

„Koniec Narodowego Banku Polskiego. . . Wraz z rewizją w górę prognozy inflacji, NBP traktuje walkę z inflacją poważniej, niż się spodziewaliśmy – powiedział.

„Wydaje nam się, że złe nastawienie w Komitecie Polityki Pieniężnej, które było główną przeszkodą dla oszczędności monetarnych w Polsce, nie jest już istotnym czynnikiem, który otwiera przed Komitetem Polityki Pieniężnej drzwi do dalszych podwyżek stóp w nadchodzących miesiącach .

READ  Pierwsza zagraniczna podróż króla Danii odbyła się w celach służbowych w Polsce

Ekonomiści z Unicredit przewidują również, że NBP może dalej podnosić stopy, argumentując napiętą sytuacją na polskim rynku pracy – bezrobocie Tylko 5,6 procent We wrześniu – czyli presja inflacyjna jest średnioterminowa.

„Inflacja bazowa, mierzona średnią inflacją ważoną przed epidemią Govt-19, była poza zakresem docelowym i ostatnio wzrosła do około 4,4 proc., co wskazuje, że szeroko zakrojona presja cenowa w Polsce pozostaje silna w Europie Środkowej” – napisali.

„NBP może podnieść stopę procentową do 2 procent w przyszłym roku, wpływając na tempo i skalę podwyżek poprzez nowe nominacje do Komitetu Polityki Pieniężnej.”