Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski bank centralny podnosi stopy procentowe, sygnalizuje, że nadejdzie więcej

Napisane przez Annę Cooper i Alana Sharlish

WARSZAWA (Reuters) – Polski bank centralny podniósł we wtorek stopy procentowe i zasygnalizował zbliżające się dalsze zaostrzenie, ponieważ kraj borykał się z najszybszym wzrostem cen od ponad dwóch dekad.

Narodowy Bank Polski podniósł główną stopę o 50 punktów bazowych do 2,25%, co oznacza czwartą zwyżkę od wielu miesięcy. Decyzja była zgodna z szacunkami analityków.

„Decyzje Rady w najbliższych miesiącach będą nadal obniżać inflację do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie” – podała w komunikacie Rada Polityki Pieniężnej.

Podobnie jak w innych krajach na całym świecie, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej, niedobory siły roboczej, szybko rosnące płace, zakłócenia łańcucha dostaw i rosnące koszty energii spowodowały wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce.

Polski bank centralny zakłada inflację na poziomie 2,5% plus minus jeden punkt procentowy.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, który spotkał się z krytyką niektórych ekonomistów za zbyt wolne reagowanie, powiedział w grudniu, że inflacja w 2022 r. będzie wyższa niż wcześniej sądzono, średnio o 7,6%, głównie napędzana energią. ceny.

Według danych urzędu statystycznego indeks cen towarów i usług konsumenckich w Polsce osiągnął w listopadzie 7,8%, a Glapiński powiedział, że bank centralny spodziewa się teraz szczytu na poziomie 8,3% w czerwcu.

„To znaczne odchylenie inflacji od celu 2,5% banku centralnego, nawet jeśli jest napędzane czynnikami poza kontrolą RPP, skłoni bank centralny do dalszego podnoszenia stóp procentowych w nadchodzących miesiącach” – powiedział Liam Beach, ekonomista wschodzących rynków Europy w Capital. Ekonomia.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że główny wskaźnik wzrośnie do 3,5 procent do końca 2022 roku.

„Nadal istnieje ryzyko, że inflacja przekroczy cel inflacyjny Narodowego Banku w horyzoncie zmiany polityki pieniężnej” – podał bank w swoim komunikacie.

READ  Nasza firma to „ścieżka” dla partnerstw dużych marek

Polski złoty był dziś o 0,23% bardziej stabilny o 1602 GMT.

Sprawozdania Alana Sharlisha, Anny Cooper, Paula Florkiewicza i Anny Lodarshak-Simczuk; Redakcja Franka Jacka Daniela)