Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska znów wygrywa, a Białoruś zamienia rocznicę inwazji sowieckiej w święto państwowe

Dzień, w którym Związek Radziecki zaatakował Polskę i Ukrainę podczas I wojny światowej – 17 września – Polska uderzyła w Białoruś po ustanowieniu święta „Dnia Jedności Ludu”.

Nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki podpisały 23 sierpnia 1939 r. układ niemiecko-sowiecki, na mocy którego zgodziły się podzielić między siebie Polskę. Siły Hitlera zajęły Polskę 1 września, a Związek Radziecki zaatakował 17 września.

Białoruś dobiegła końca w obliczu narastających napięć z sąsiadami i Unią Europejską, po tym, jak reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął brutalną rozprawę z protestami prodemokratycznymi.

W oświadczeniu polskie MSZ stwierdziło: „Ustalenie historii politycznej Białorusi w zakresie spuścizny po porozumieniu Hitler-Stalin jest całkowicie niezrozumiałe.

„Ten gest będzie poważną przeszkodą w białoruskim dialogu i zrozumieniu z krajami sąsiednimi i wszystkimi innymi krajami europejskimi, zgodnie z dążeniami Rosji do ponownego rozważenia bardzo trudnej historii regionu”.

„Ta data oznacza przywrócenie sprawiedliwości historycznej”

Białoruś powstała w 1991 roku jako nowoczesny naród europejski. Była dawniej częścią Związku Radzieckiego i była częściowo kontrolowana przez Polskę na początku XX wieku. Przez wcześniejsze tysiąclecie znajdowała się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i średniowiecznym Wielkim Księstwie Litewskim.

O nowym święcie białoruskie służby prasowe mówią: „Data ta oznacza przywrócenie sprawiedliwości dziejowej i zjednoczenie narodu białoruskiego, który został przymusowo rozbity w 1921 r. zgodnie z traktatem ryskim. To szczególna data w historii Białorusi. ”

Pod koniec maja br. przywódcy UE nałożyli sankcje na władze białoruskie i zakazali białoruskim liniom lotniczym wstępu do ich przestrzeni powietrznej i lotnisk. Samolot Ryan Air przewożący białoruskiego dziennikarza Ramana Pradasevica został zmuszony do powrotu na Białoruś z Litwy, gdzie został aresztowany.

Próbując uniknąć Białorusi, Rosja odmówiła kilku europejskim liniom lotniczym wejścia do własnej przestrzeni powietrznej.

Liderzy opozycji wezwali do międzynarodowego śledztwa w sprawie orzeczenia Łukaszenki, pomimo powszechnych protestów przeciwko jego reelekcji w zeszłym roku.

READ  Polski Eurocash odnotowuje niewielki wzrost sprzedaży w III kwartale

Polska wspiera dążenie do demokracji na Białorusi

Polska sponsoruje warszawską stację telewizyjną Belsat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Zarówno Polska, jak i Litwa gościły białoruskich aktywistów i deportowanych studentów.

„Ustanowienie Dnia Jedności Ludu z okazji włączenia Białorusi do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich jest próbą gloryfikowania sowieckiej tradycji i próbą oderwania Białorusi od jej prawdziwych korzeni, aktem, który podważa niezależność i suwerenność Białorusi” – powiedział polski.