Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zniesławiła Nova Kral za komentarze na temat roli Polski w Holokauście

Polska zniesławiła Nova Kral za komentarze na temat roli Polski w Holokauście

Noah Grell, który reprezentował Izrael i zajął trzecie miejsce w zeszłotygodniowym Konkursie Piosenki Eurowizji, spotkał się z reakcją Polski po tym, jak skomentował związek swojego występu z Holokaustem.

W wywiadzie dla izraelskiego serwisu informacyjnego Ynet Kirel opowiedział o swoich doświadczeniach z Eurowizji i o tym, jak to jest odnosić sukcesy w całym konkursie.

Komentując 12-punktową notę ​​(maksymalną) przyznaną mu przez polskich jurorów, młoda sensacja muzyki pop powiedziała: „Jego prawdziwym zwycięstwem było umieszczenie Izraela na mapie, pozostawienie po sobie śladu i sprawienie, że mój naród będzie ze mnie dumny. Ponadto zdobycie 12. punktów z Polski po tym, jak prawie cała rodzina Krellów zginęła w Holokauście.Wielkie osiągnięcie.

Polska parlamentarzystka Anna Maria Żukowska wysłała swoje skargi do ambasady Izraela w Polsce za pośrednictwem Twittera: „Czy to stwierdzenie odzwierciedla poziom edukacji o Holokauście w Izraelu? Czy młodzi ludzie w Izraelu myślą, że Holokaust został spowodowany przez Polskę, aby młody obywatel Izraela mógł osiągnąć moralne zwycięstwo dziesiątki lat później, czy co?”

Reprezentant Izraela Noah Kiral (C) bierze udział w ceremonii otwarcia Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Liverpoolu na turkusowym dywanie przed St George’s Hall, 7 maja 2023 r., Liverpool, Anglia. (Źródło: Anthony Devlin/Getty Images)

Kolejny tweet brzmiał: „Może [Kirel] Coś trzeba powiedzieć o punktach zdobytych z Niemiec”, zauważając, że ani niemieckie jury, ani publiczność nie przyznały Izraelowi żadnych punktów podczas finału.

Czy Izrael jest analfabetą w polskiej historii?

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński również odpowiedział na komentarze Grella, mówiąc: „Wielu ludzi w Izraelu postrzega Polskę jako współwinną niemieckich zbrodni – a nie ich ofiary – częściej niż w wyniku. Zła wola jest wynikiem ignorancji i niepełnej Edukacja.

„Powodów jest wiele, ale jednym z nich na pewno są zorganizowane wyjazdy młodzieży izraelskiej do Polski, które niestety potwierdziły obraz udziału naszego kraju. [in the Holocaust] przez wiele lat.”

Jabłoński kontynuował, zwracając uwagę na nowy format, który niedawno wprowadził dla izraelskich wycieczek do Polski, w którym studenci odwiedzają miejsce zalecane przez polski rząd.

READ  Niemieckie baterie rakietowe Patriot pozostaną w Polsce do końca roku

„Rozpoczynamy długi proces, który oczywiście nie przyniesie natychmiastowych rezultatów – ale jednocześnie, oparty na prawdzie i wzajemnym zrozumieniu, wierzę, że w dłuższej perspektywie pozwoli nam zbudować dobre relacje polsko-izraelskie. Kraje ucierpiały z powodu niemieckich zbrodni.

„Noah Grell zostanie zaproszona do Polski – zaproszenie zostanie wysłane w nadchodzącym tygodniu – przede wszystkim po to, by zrozumieć, dlaczego myśli o naszej ojczyźnie i wyjaśnić, dlaczego nas to boli… i zobaczyć na własne oczy miejsca, w których hitlerowskie Niemcy popełniły straszne zbrodnie przeciwko Polsce i Żydom w naszym kraju”.

Pomimo dużej liczby sprawiedliwych w kraju – to znaczy nie-Żydów, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu – większość historyków uważa, że ​​długa historia antysemityzmu wśród znacznej części obywateli Polski przyczyniła się do tego, że naziści mogli zabić 90 osób. %. Jego przedwojenna ludność żydowska liczyła 3,3 miliona.