Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na projekt gazowy UE

Polska złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na projekt gazowy UE

Polski rząd złożył skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko planom ograniczenia zużycia gazu o 15% w całej UE. Warszawa przekonuje, że został wprowadzony z naruszeniem traktatów unijnych, ponieważ nie osiągnięto konsensusu między państwami członkowskimi.

Na początku sierpnia UE przyjęła plan awaryjny większością kwalifikowaną państw członkowskich. Polska i Węgry przeciwstawiły się Warszawie argumentował Bruksela wezwała do poświęceń i solidarności w jednym obszarze, ale nie w innych.

A Pisemny raport Wobec Rady Europy ówczesny rząd polski miał silne zastrzeżenia do treści „ [plan]w tym szczególnie wadliwą podstawę prawną i umowną”.

Zgodnie z traktatami UE „decyzje dotyczące koszyka energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich muszą być podejmowane jednogłośnie”, kontynuował. „Polska sprzeciwia się jakiemukolwiek państwu lub Komisji Europejskiej nakładającej ograniczenia na inne państwa”.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastián Galeta powiedział wczoraj, że rząd złożył skargę do ETS na projekt gazowy UE z rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Przepis ten został wydany z naruszeniem traktatów i nie został wdrożony w trybie konsensusu” – napisał Galeta. Ta „strata[ed] Polska ma możliwość skorzystania z prawa weta, choć jest to wyraźnie zapisane w traktatach.

„UE stara się wykorzystać kryzys energetyczny, aby w pełni wykorzystać potencjał w kształtowaniu miksu energetycznego” – dodał.

Galeta wyróżniona Artykuł 192 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”Rada Europy twierdzi, że musi działać jednomyślnie. w środkach, które znacząco wpływają na wybór państwa członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego dostaw energii”.

Galeta przekonywał, że projekt gazowy był pod wieloma względami najnowszym, w którym UE przez lata „wprowadzała nowe rozwiązania w energetyce”, w tym „działania prawne, które byłyby katastrofalne dla Polski”. Jako inny przykład wskazał na plany ograniczenia emisji o 55% do 2030 roku.

READ  Chorwacja, Serbia Polska, Secunderabad, Ukraina i Północna Macedonia awansują do rundy barażowej Mistrzostw Świata FIFA.

Zarówno Galeta, jak i jego przywódca minister Zbigniew Ziobro, należą do Zjednoczonej Polski (Solidarnej Polski), twardogłowego młodszego partnera w rządzącej w Polsce koalicji narodowo-konserwatywnej.

Partia prowadziła silną eurosceptyczną politykę wobec swojego lidera Geopro. Zarzut wobec premiera, Mateusz Morawiecki, „Zgody na dowództwo Brukseli i Berlina”. Opowiadał się za tym, aby Polska nadal opierała się na węglu, a nie przechodziła na zieloną energię.

Główne źródło obrazu: Adam Kuss/KPRM (w domenie publicznej)