Polski rząd złożył skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko planom ograniczenia zużycia gazu o 15% w całej UE. Warszawa przekonuje, że został wprowadzony z naruszeniem traktatów unijnych, ponieważ nie osiągnięto konsensusu między państwami członkowskimi.
Na początku sierpnia UE przyjęła plan awaryjny większością kwalifikowaną państw członkowskich. Polska i Węgry przeciwstawiły się Warszawie argumentował Bruksela wezwała do poświęceń i solidarności w jednym obszarze, ale nie w innych.
A Pisemny raport Wobec Rady Europy ówczesny rząd polski miał silne zastrzeżenia do treści „ [plan]w tym szczególnie wadliwą podstawę prawną i umowną”.
Zgodnie z traktatami UE „decyzje dotyczące koszyka energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich muszą być podejmowane jednogłośnie”, kontynuował. „Polska sprzeciwia się jakiemukolwiek państwu lub Komisji Europejskiej nakładającej ograniczenia na inne państwa”.
Więcej o sprzeciwie Polski wobec unijnych planów ograniczenia zużycia gazu w naszym poprzednim raporcie https://t.co/wLtZA45yiR
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 sierpnia 2022
Wiceminister sprawiedliwości Sebastián Galeta powiedział wczoraj, że rząd złożył skargę do ETS na projekt gazowy UE z rekomendacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
„Przepis ten został wydany z naruszeniem traktatów i nie został wdrożony w trybie konsensusu” – napisał Galeta. Ta „strata[ed] Polska ma możliwość skorzystania z prawa weta, choć jest to wyraźnie zapisane w traktatach.
„UE stara się wykorzystać kryzys energetyczny, aby w pełni wykorzystać potencjał w kształtowaniu miksu energetycznego” – dodał.
Galeta wyróżniona Artykuł 192 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”Rada Europy twierdzi, że musi działać jednomyślnie. w środkach, które znacząco wpływają na wybór państwa członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego dostaw energii”.
W skardze podnosimy, ze UE Próbuje się kontrolować energie przejąbje w różnych kompetencjach w różnych zakresach próżowania miksu energetycznego. A do nastaviona na rosyjski cas politica klimatiksna ue provatsona z pominisim prava veta jest vlashni przyszynae djczzyszko pic.twitter.com/nAltFmF6IK
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 3 listopada 2022
Galeta przekonywał, że projekt gazowy był pod wieloma względami najnowszym, w którym UE przez lata „wprowadzała nowe rozwiązania w energetyce”, w tym „działania prawne, które byłyby katastrofalne dla Polski”. Jako inny przykład wskazał na plany ograniczenia emisji o 55% do 2030 roku.
Zarówno Galeta, jak i jego przywódca minister Zbigniew Ziobro, należą do Zjednoczonej Polski (Solidarnej Polski), twardogłowego młodszego partnera w rządzącej w Polsce koalicji narodowo-konserwatywnej.
Partia prowadziła silną eurosceptyczną politykę wobec swojego lidera Geopro. Zarzut wobec premiera, Mateusz Morawiecki, „Zgody na dowództwo Brukseli i Berlina”. Opowiadał się za tym, aby Polska nadal opierała się na węglu, a nie przechodziła na zieloną energię.
Ziobro: Gdyby nas wysłuchano, czędzy rodzina młołaby kupić za węgiel 900 zł https://t.co/uI7r84ZAgB
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) 15 października 2022 r
Główne źródło obrazu: Adam Kuss/KPRM (w domenie publicznej)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserwator I Dziennik Gazeta Prawna.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive