Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zgadza się na wznowienie eksportu ukraińskiej żywności przez swoją granicę – POLITICO

Polska zgadza się na wznowienie eksportu ukraińskiej żywności przez swoją granicę – POLITICO

Polska poszła na kompromis we wtorek i wznowiła wysyłkę ukraińskich produktów rolnych do innych krajów, intensyfikując awanturę, która wybuchła w ostatni weekend, kiedy Warszawa nałożyła jednostronny zakaz importu żywności.

Polski zakaz wszedł w ubiegłą sobotę w odpowiedzi na protesty rolników cierpiących na niedobory zaopatrzenia po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. i późniejszej blokadzie szlaku eksportowego Morza Czarnego. Węgry i Słowacja szybko poszły w ich ślady, a Bułgaria i Rumunia rozważają podjęcie podobnych działań.

„Byliśmy w stanie wymyślić mechanizmy, które zapewniły, że nie było nawet tony [of Ukrainian products] Pozostając w Polsce, towary będą transportowane przez Polskę… dalej do Europy lub do polskich portów nad Bałtykiem – powiedział minister rolnictwa Robert Delus na konferencji prasowej po rozmowach z ukraińskimi urzędnikami w Warszawie. Telus powiedział, że ograniczenia ruchu zostaną zniesione w czwartek wieczorem.

Restrykcje nałożone z naruszeniem prawa UE spotkały się z powszechnym potępieniem ze strony dyplomatów i decydentów politycznych w Brukseli i innych stolicach UE.

„Zostaliśmy do tego zmuszeni, ponieważ Unia Europejska przymykała oko na problem w Polsce, jakim są duże ilości zboża pochodzącego z Ukrainy” – powiedział Deles, dodając, że ukraińskie towary do transportu będą przewożone przez terytorium Polski. Osiągnąć ich upragniony cel.

Wicepremier Ukrainy Julia Swyridenko powiedziała, że ​​jej rząd zapewni, że eksporterzy będą przestrzegać nowych przepisów. „Rozumiemy sytuację polskich rolników [and] „Strona polska rozumie sytuację ukraińskich rolników dotkniętych wojną” – powiedział Swiridenko na tej samej konferencji prasowej.

Wcześniej w Brukseli unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział w środę, że przeprowadzi rozmowy z ministrami handlu Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w celu rozwiązania sporu dotyczącego ograniczeń w eksporcie ukraińskich produktów rolnych i poprawy ich funkcjonowania. Istnieją tak zwane szlaki solidarności utworzone przez UE w celu przemieszczania eksportu w całym kraju.

READ  Polska odbiera dwa statki LNG z Korei Południowej

Dombrovskis powiedział, że ważne jest, aby w szczególności ukraińskie zboże mogło przechodzić przez region UE i docierać do krajów „głównie w krajach rozwijających się”. Agresja na Ukrainę”.

Leonie Kijewski i Hannah Brendon wniosły wkład w raportowanie.