Polska zdobywa dwa złote medale na Mistrzostwach FISU w Łyżwiarstwie Szybkim

LAKE PLACID, Nowy Jork (Associated Press) – Amerykanin William Gibor ustanowił rekord świata w biegu na 500 m mężczyzn, a Team Poland ustanowił w piątek kamień milowy w drużynowym pościgu mężczyzn na Mistrzostwa Świata FISU w Łyżwiarstwie Szybkim.

Z temperaturą jednocyfrową i wiatrem znacznie poniżej zera, Gebauer, pochodzący z Whitefish Bay w stanie Wisconsin, pokonał 17 łyżwiarzy w czasie 36,74 sekundy. Japończyk Kota Mitsui, który zdobył srebro z 36,80, zdobył brąz z Amerykaninem Conor McDermott-Mostoy z 36,84.

Po trzech dniach ścigania zawodnicy pobili sześć rekordów w łyżwiarstwie szybkim Jamesa C. Sheffielda na 400 m, podczas gdy Eric Hayden zdobył pięć złotych medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku.

„Czasy, które Eric Hayden jeździł tutaj ponad 40 lat temu, były szalenie szybkie i wciąż szalenie szybkie, ale czuję, że przy poziomie międzynarodowej konkurencji tutaj, rekord toru jest koniecznością, aby wygrać” – powiedział Gebauer.

McDermott-Mostoy z Waszyngtonu dodał: „W sprincie jedziesz tak szybko, jak potrafisz, nie możesz kontrolować niczego innego, zawsze chcesz złota, ale jestem bardziej niż szczęśliwy, że jestem zadowolony z brązu”.

Holenderscy łyżwiarze zajęli pierwsze i drugie miejsce w kategorii 500 kobiet, przy czym Jo-Lynn de Visser zdobyła złoto z czasem 41,22, a Henny de Vries była druga z czasem 41,48. Niemka Lea-Sophie Scholz zdobyła brąz z czasem 41,64.

Polska weszła do szóstej imprezy FISU Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim z 52 medalami w czołówce, ale po dwóch pierwszych dniach w Lake Placid wyszła pusta. Zmieniło się to w piątek wraz z dwoma złotymi medalami w zadaniu drużynowym.

„Czekaliśmy na medale, a dziś złamaliśmy dwa” – powiedział David Borzkowski, który pomógł Polakom wygrać z czasem 4 minut 13,56 sekundy. „Cieszymy się, że zdobyliśmy dwa medale i mamy nadzieję, że jutro zdobędziemy więcej”.

Porzikowski wraz z kolegami z drużyny Shimonem Balką i Piotrem Naleickim finiszowali ponad dwie sekundy przed srebrnymi medalistami z Norwegii, którzy przejechali osiem okrążeń z czasem 4:15.76. Holenderki zdobyły brąz z czasem 4:19,61 minut.

READ  Igor Milicić prezentował skład reprezentacji Polski na EuroBasket

Maja Blonchik, Eja Wjacek i Natalia Gabrzyk walczyli o złoto na pościg kobiet w 3:25.36. Holandia zajęła drugie miejsce z czasem 3:31,75, podczas gdy drużyna USA zdobyła brąz, gdy Elsa Schop z Roseville w Minnesocie, Anna Quinn z St. Louis i Thalia Stahley z Seattle zepchnęły się do siebie na sześć okrążeń z czasem 3:41,47.