Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Zatrzymaj ataki na wolność mediów i egzekwowanie prawa UE – European Sting – Ważne wiadomości i informacje wywiadowcze na temat europejskiej polityki, gospodarki, spraw zagranicznych, biznesu i technologii

(Źródło: Unsplash)

Ten artykuł został dostarczony przez Parlament Europejski.


Wraz z długą listą obaw o status wartości unijnych w Polsce, posłowie potępiają ostatnie próby wyciszenia głosów krytycznych i podważenia prymatu prawa unijnego.

W rezolucji przyjętej 502 głosami za, 149 przeciw i 36 głosami w czwartek, parlament potępił dalsze pogarszanie się wolności mediów i rządów prawa w Polsce. Referendum odbyło się dzień później Pełna dyskusja W imieniu słoweńskiej prezydencji Rady z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Zorovy, komisarzem Reindersem i ministrem spraw zagranicznych Ansem Lokerem.


Wolność mediów

Po poprzednich wydarzeniach, w których Parlament wyraził zaniepokojenie przekształceniem publicznego nadawcy wiadomości w organ prorządowy, eurodeputowany Opisują naruszenie prawa unijnego i międzynarodowego jako „próbę uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na różnorodność mediów”. Jeszcze przed ogłoszeniem wyniku odwołania polskiego rzecznika praw obywatelskich przeciwko organowi konkurencji obawiali się przejęcia kontrolowanego przez państwo koncernu naftowego PKN Orlen Bolska Press Group. Zmiany redakcyjne wprowadzone przez nowych właścicieli Bolska Press Group budzą duże zaniepokojenie, mimo uporczywych apeli o czasowe „wyłączenie” ich praw.

Parlament ponownie zdecydowanie potępia zniesławiające kampanie przeciwko sędziom, dziennikarzom i politykom, w tym wykorzystywanie SLAPP (strategicznych procesów sądowych przeciwko udziałowi społecznemu), inicjowane przez bliskie kontakty z agencjami i urzędnikami rządowymi, przedsiębiorstwami państwowymi i sojuszami rządowymi. Parlament pracuje już nad sprawozdaniem na temat bardzo potrzebnych przepisów „anty-SLAPP”, podkreślając posłów do PE, wzywając Komisję do ustanowienia ustawodawstwa dotyczącego wolności mediów i zapewnienia właściwego wdrożenia dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.


Priorytet prawa UE i niezawisłość sądów

Chociaż z zadowoleniem przyjmują ostatnie wysiłki Komisji na rzecz niezależności sądownictwa w Polsce, posłowie twierdzą, że szybkie działania pomogą zapobiec jego dalszej erozji. Wyrażają głębokie zaniepokojenie faktem, że polscy urzędnicy w ostatnim czasie „celowo i systematycznie łamali postanowienia wyroków i dekretów dotyczących prawa TSUE” dotyczące organizacji i organizacji nielegalnego „trybunału konstytucyjnego” i izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

READ  Yamashita i INOUE obecne w Polsce

Parlament powtarza, że ​​podstawowa zasada prawa UE jest kamieniem węgielnym porządku prawnego UE, który jest należycie akceptowany przez wszystkie państwa członkowskie. W związku z tym, w toku przed nielegalnym „Trybunałem Konstytucyjnym”, polski premier i prokurator generalny musieli dokonać przeglądu niektórych części traktatów UE i art. 6. Europejska Konferencja Praw Człowieka (Prawo do rzetelnego dochodzenia) podlega Konstytucji.