Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zapowiada zamknięcie granic dla pojazdów towarowych z Białorusi i Rosji

Polska zapowiada zamknięcie granic dla pojazdów towarowych z Białorusi i Rosji

WARSZAWA (Reuters) – Polska zamknie do odwołania swoje wschodnie granice dla pojazdów towarowych zarejestrowanych na Białorusi i w Rosji, wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w piątek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Posunięcie to ma miejsce, gdy białoruski sąd podtrzymał wcześniejszą decyzję o uwięzieniu dziennikarza polskiego pochodzenia na osiem lat, wywołując napięcia między dwoma krajami, które częściowo gotowały się z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zgodnie z uzasadnieniem rozporządzenia decyzja była konieczna ze względu na „zapewnienie bezpieczeństwa publicznego”.

O ile w przepisach granicznych nie wspomniano o sprawie przetrzymywanego w więzieniu dziennikarza Andrzeja Bokzobota, o tyle minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamenski zapowiedział na Twitterze, że w wyniku orzeczenia, które określił jako „wyjątkowo drakońskie”, do list sankcyjnych doda kilkuset białoruskich urzędników. .

Polska wcześniej zamknęła niektóre przejścia graniczne z Białorusią po uwięzieniu Bokzobota i wydaleniu z Mińska polskich dyplomatów.

W piątek nie udało się uzyskać komentarza białoruskiego MSZ.

Białoruś już wcześniej mówiła, że ​​polskie decyzje o zamknięciu przejść granicznych są nielogiczne i niebezpieczne, zarzucając Warszawie powodowanie długich opóźnień i niewykonywanie umów dwustronnych.

Polska była ważną przystanią dla przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, a Warszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji głównego sojusznika Białorusi na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Polska zarzuca też Białorusi sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy poprzez sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próby przepychania ich przez granicę.

Podczas gdy liczba migrantów w tranzycie jest niższa niż w szczytowym momencie kryzysu w 2021 r., polska straż graniczna codziennie zgłasza dziesiątki prób nielegalnego wjazdu do Polski.

(Reportaż Alana Sharlicha i Anny Cooper; montaż przez Hugh Lawsona)

READ  Była polska gwiazda wyróżnia się Bony | Wiadomości, sport, praca