Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zapowiada wzmożone kontrole i inspekcje na granicy z Ukrainą

Polska zapowiada wzmożone kontrole i inspekcje na granicy z Ukrainą

Jest polski rząd wprowadzony Ścisła kontrola i intensywne kontrole towarów z Ukrainy na granicy, Minister Rolnictwa Czesław Siegierski zdeklarowany 4 lutego na X (Twitter).

„Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, które nie spełniają wymogów produkcyjnych UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa” – stwierdził polski urzędnik.

Czytaj więcej: Surowe zasady eksportu ukraińskiej żywności do UE

Sześć europejskich organizacji rolniczych wzywało wcześniej Brukselę do ograniczenia importu ukraińskich produktów do UE, aby nie zagrozić ich „przeżyciu”. Wraz z tym wezwaniem wydali wspólną deklarację.

6 listopada polscy przewoźnicy rozpoczęli strajki na granicy z Ukrainą, blokując trzy punkty kontrolne dla ruchu towarowego: Korsowa-Krakowiec, Hrebenne-Rava-Ruska i Dorohusk-Jahodin. 22 listopada przedłużono do 1 lutego 2024 roku blokadę przejścia granicznego Jahodyn-Dorohusk na granicy ukraińsko-polskiej.

Czytaj więcej: Rumuńscy rolnicy i kierowcy ciężarówek nadal blokują ukraińską granicę

Polscy chłopi dołączyli 20 grudnia do przewoźników blokujących granicę polsko-ukraińską.

6 stycznia polski rząd podpisał porozumienie z rolnikami o zakończeniu blokady granicy z Ukrainą.

Minister rolnictwa Czesław Siegierski obiecał spełnić wszystkie żądania rolników: dopłatę do kukurydzy w wysokości 1 mln zł (250 035 dolarów), podwyższenie kredytu o 2,5 mld zł (625,1 mln dolarów) i utrzymanie podatku rolnego na poziomie z 2023 roku.

16 stycznia polski rząd porozumiał się z przewoźnikami w sprawie zakończenia blokady granicy z Ukrainą. Blokada została zawieszona do 1 marca.

Nieść głos Ukrainy światu. Wsparcie Przekaż nam darowiznę raz lub Gospodarz!

Przeczytaj oryginalny artykuł Nowy głos Ukrainy

READ  Podsekretarz Jenkins podróżuje do Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polski