Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska żałuje, że Biden nie spotkał się podczas podróży z przywódcami Europy Wschodniej

Minister spraw zagranicznych Polski Gbigniew Rao skrytykował decyzję prezydenta USA Joe Bidena o niespotkaniu się z przywódcami Europy Wschodniej podczas jego pierwszej zagranicznej podróży.

Rao żałował w piątek w wywiadzie dla gazety Rhespospolitej, że Waszyngton zniósł sankcje na firmę stojącą za budowanym gazociągiem Nortstream 2 do transportu gazu ziemnego z Rosji do Niemiec.

Ośmiodniowa podróż Bidena do Europy obejmie rozmowy w Brukseli z liderami Grupy Siedmiu (G7) Zaawansowanych Gospodarek w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli oraz szczyt w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem. Putina.

„Niestety delegacja USA do Europy, kierowana przez prezydenta Joe Bidena, była zbyt zajęta spotkaniami z prezydentem Putinem, aby znaleźć czas na spotkania z sojusznikami na Wschodzie” – powiedział Rao.

Krytykując Waszyngton za zniesienie sankcji wobec Nortstream 2AG i jego dyrektora naczelnego, powiedział: „Sojusznicy USA nie znaleźli czasu na konsultacje z regionem świata najbardziej dotkniętym tą decyzją”.

Rurociąg został ułożony, mimo obaw, że Rosja może go wykorzystać jako walutę do osłabienia państw członkowskich UE.

„Kto zapłaci rachunek za wykroczenia Niemiec i Ameryki? Żaden kryzys nie zostanie rozwiązany przez nieodbieranie telefonu” – powiedział Rao.

Poprzez swoje relacje z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem polski rząd nacjonalistyczny zobowiązał się do zaangażowania się w stałą amerykańską operację wojskową w Polsce i przetestowania tolerancji sojuszników Warszawy z UE dla manipulowania wartościami demokratycznymi.

Podczas swojej kampanii w wyborach prezydenckich w USA w zeszłym roku Biden oskarżył Trumpa o wspieranie przywódców dyktatorskich na całym świecie, w tym w Polsce.

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

READ  Premier zatwierdza plan ratunkowy UE, aby uwolnić miliardy w Polsce, mówi First News