Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów reparacji wojennych

Polska żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów reparacji wojennych

Czołowy polski polityk powiedział w czwartek, że rząd zażąda od Niemiec około 1,3 biliona dolarów reparacji za nazistowską inwazję II wojny światowej i okupację jego kraju.

Jarosław Kaczyński, szef PiS, zapowiedział masowe żądanie wydania długo oczekiwanego raportu o kosztach okupacji Niemiec nazistowskiej, 83 lata po wybuchu II wojny światowej.

„Nie tylko przygotowaliśmy raport, ale także podjęliśmy decyzję o dalszych krokach” – powiedział Kaczyński podczas prezentacji raportu.

„Wrócimy do Niemiec, aby rozpocząć negocjacje w sprawie reparacji”, powiedział Kaczyński, dodając, że „nie była to długa i łatwa droga”, ale „jeden dzień przyniesie zwycięstwo”.

Podkreślił, że posunięcie to pomoże w „prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim” opartym na „prawdzie”.

Powiedział, że niemiecka gospodarka jest w stanie zapłacić rachunek.

Niemcy argumentują, że reparacje na rzecz krajów bloku wschodniego zostały dokonane w latach powojennych, podczas gdy terytoria utracone w wyniku ponownego wytyczenia granic na polskim wschodzie zostały zrekompensowane niektórymi przedwojennymi ziemiami Niemiec. Berlin zamknął sprawę.

Polski prawicowy rząd przekonuje, że kraj, który był pierwszą ofiarą wojny, nie został w pełni zrekompensowany przez sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z jego głównych partnerów w UE.

„Niemcy nigdy tak naprawdę nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności za swoje zbrodnie przeciwko Polsce” – powiedział Kaczyński, dodając, że wielu Niemców, którzy popełnili zbrodnie wojenne, żyło bezkarnie w Niemczech po wojnie.

Czołowi przywódcy, w tym czołowy polski polityk Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, wzięli udział w uroczystej inauguracji raportu na Zamku Królewskim w Warszawie, który został odbudowany z wojennych ruin.

Publikacja trzytomowego raportu była centralnym punktem narodowych obchodów rocznicy wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku i nastąpiła po ponad pięciu latach brutalnej okupacji przez hitlerowskie Niemcy i inwazję na Polskę.

Przewodniczący komisji sprawozdawczej, prawnik Arkadiusz Mularczyk, powiedział, że nie da się wycenić finansowo utraty około 5,2 miliona istnień ludzkich, którą obwinia o niemiecką okupację.

READ  Bezrobocie w Polsce wciąż spada - Pierwsze wiadomości

Wymienił straty w infrastrukturze, przemyśle, rolnictwie, kulturze, deportacje do Niemiec na roboty przymusowe oraz starania o przekształcenie polskich dzieci w Niemców.

Panel ponad 30 ekonomistów, historyków i innych ekspertów opracował pierwszy raport w 2017 roku. Sprawa wywołała napięcia dwustronne.

„Jedna z najstraszniejszych tragedii w naszej historii” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas porannego czuwania na półwyspie Westerblad pod Gdańskiem, jednym z pierwszych miejsc dotkniętych nazistowską inwazją.

„Nie tylko dlatego, że odebrała nam wolność, nie tylko dlatego, że odebrała nam nasze państwo, ale ta wojna to miliony ofiar wśród obywateli Polski i nieodwracalne straty dla naszej Ojczyzny i naszego narodu” – powiedział Duda.

W Niemczech Dietmar Nieten, przedstawiciel rządu ds. współpracy polsko-niemieckiej, powiedział w oświadczeniu, że 1 września „jest dniem winy i wstydu dla Niemiec, raz po raz przypomnieniem, że zbrodni popełnionych przez Niemcy nie wolno zapominać”. „Najciemniejszy rozdział w naszej historii” i wciąż dotykający stosunków dwustronnych.

Pojednanie oferowane przez Polaków jest „podstawą, na której możemy wspólnie widzieć przyszłość w zjednoczonej Europie” – powiedział Neathan.

Rząd Polski odrzucił deklarację ówczesnych przywódców komunistycznych kraju w 1953 roku, że pod naciskiem Związku Radzieckiego zgodził się nie wysuwać dalszych roszczeń wobec Niemiec.

Opozycyjny deputowany Grzegorz Schetyna mówi, że raport jest „grą w polityce wewnętrznej” i nalega, aby Polska musiała budować dobre relacje z Berlinem.

W wojnie zginęło ok. 6 mln obywateli Polski, w tym 3 mln Żydów. Część z nich padła ofiarą najazdu sowieckiej Armii Czerwonej ze wschodu.

______

Wkład pisarza AP Franka Jordansa z Berlina.