Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zabiega o izraelski hi-tech obietnicą rynku UE

Polska zabiega o izraelski hi-tech obietnicą rynku UE

Istnieje wiele sposobów, w jakie izraelskie firmy mogą penetrować rynki UE, a obecne wyzwania gospodarcze w Wielkiej Brytanii stanowią tylko więcej powodów, dla których firmy z największego bloku handlowego na świecie powinny szukać opcji rozwoju swojej działalności. Gdy firmy zastanawiają się, jak wejść na rynek, polscy urzędnicy zwracają się do Izraela i mówią, że są gotowi i mogą powitać talenty w regionie.

„Jesteśmy w sercu Europy, w sercu Europy” – wyjaśnił Grzegorz Somkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Agencja rządowa jest odpowiedzialna za wspieranie polskiego eksportu i wspieranie polskich firm podróżujących za granicę, a ostatnio zorganizowała wydarzenie w Izraelu, aby zachęcić ludzi do przeprowadzki tam. „Nadal mamy konkurencyjny proces, mamy dobrze wykształconych ludzi, co jest najbardziej znanym czynnikiem wśród naszych inwestorów. Firmy izraelskie postrzegają Polskę i Polaków jako pracowników, którzy dostarczają to, co obiecują i na czas.”

Polska nie jest tradycyjnym krajem, który kraje powinny brać pod uwagę planując ekspansję technologiczną, o czym są świadome i przygotowują się do zmian. W kraju jest 400 000 programistów przeszkolonych do pracy w sektorach IT, a urzędnicy twierdzą, że sektory w całym kraju się rozwijają. Sektor IT w Polsce stanowi dziś około 8% polskiego PKB, a każdego roku liczba pracowników w kraju wzrasta o około 6%. Biorąc wszystko pod uwagę, według danych Eurostatu zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby pracowników IT. Należy jednak zauważyć, że stopa inflacji dla towarów i usług osiągnęła 17,2% – znacznie powyżej średniej UE wynoszącej około 10%.

„Widzimy wzrost popytu ze strony izraelskiej na prowadzenie interesów z polskimi firmami, nie tylko w dziedzinie IT, ale także w low-tech i różnych sektorach” – kontynuował Somkovsky. Istnieje duże zapotrzebowanie na łączenie izraelskich inwestorów z firmami w Polsce. Chcą wykorzystać Polskę jako okno na Europę. Jest to dla nich szansa na otwarcie oddziału w Polsce, a stamtąd wyjeżdżają do Europy Zachodniej. Jest znacznie tańszy”.

READ  Język ciała: ukraińscy uchodźcy będą współautorem spektaklu polskiego choreografa Macieja Komeńskiego

Słomkowski przytacza dane z fDi Financial Times, które twierdzi, że Polska jest trzecim najlepszym miejscem do inwestowania w Europie, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, i zachęca izraelskie firmy i inwestorów do szukania u nich penetracji UE. Międzynarodowi gracze, tacy jak Google, Microsoft i Intel, zainwestowali w tym kraju łącznie 3 miliardy dolarów. Alexa firmy Amazon została opracowana na podstawie poprzednika o imieniu Ivona, wynalezionego w Polsce – coś, z czego Słomkowski jest bardzo dumny, opowiadając CTech.

Myślę, że wciąż są możliwości współpracy, ponieważ Izrael jest ośrodkiem innowacji i startupów. Wraz z biegłością w zakresie technologii informatycznych możemy znaleźć nowy poziom współpracy.”

Wzrost w Polsce był zaskakujący. W ostatnich latach kraj doświadczył spadku liczby ludności. Według Macrotrends, kraj doświadcza dziewięciu lat nieprzerwanego, choć marginalnego, spadku liczby ludności, z populacją oscylującą na poziomie około 38 milionów. Wszystko zmieniło się w tym roku, gdy kraj przyjął uchodźców z Ukrainy i Białorusi po rosyjskiej inwazji i trwającej wojnie. W tym roku kraj przyjął prawie 2,5 miliona ludzi z krajów sąsiednich, a milion ma pozostać na czas nieokreślony. W 2022 r. w kraju odnotowano 4% wzrost liczby ludności – ponad dwukrotnie więcej niż największy odnotowany roczny wzrost odnotowany ostatnio w 1951 r. Aby tego nie zniechęcić, agencja uważa, że ​​więcej osób przyjeżdżających do kraju pomoże mu umocnić jego pozycję jako hub technologiczny w Unii Europejskiej.Moja przyszłość jest odpowiednia dla umów handlowych z krajami takimi jak Izrael.

Na początku tego miesiąca Słomkowski odwiedził Izrael, aby promować The Poland Business Harbour, kompleksowy pakiet ułatwiający przeprowadzkę do Polski firmom z branży high-tech, informatykom i startupom. Jest to wiza stworzona specjalnie, aby umożliwić jej posiadaczom pracę i rozpoczęcie działalności gospodarczej bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia. Aby wesprzeć uruchomienie inicjatywy, odbyła się konferencja we współpracy z Federacją Izraelskich Izb Handlowych. Do tej pory program przeniósł do Polski 49 tys. pracowników, z czego 35 tys. po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Ułatw dostęp do płatnych wakacji lub grzywien, mówi polski strażnik bankowy By Reuters

Wyjście z pandemii i walka z nadchodzącym kryzysem energetycznym wywołanym wojną z pewnością wstrząsnęło Europą. Ale Polska przekonuje Izraelczyków, że jej pozycja – nie tylko geograficznie, ale i gospodarcza – jest wystarczająco silna, by przyciągnąć ich do łatwego lądowania na rynku europejskim.

Polska jest największym beneficjentem środków unijnych. Wszystkie firmy high-tech, które rozpoczną swoją działalność w Polsce, mogą liczyć na nowe pieniądze od początku przyszłego roku – dodał Słomkowski – Oczywiście są warunki, ale w zasadzie ogromna kwota zostanie przeznaczona na przemysł. .. Polacy nadal chcą pracować, co może zabrzmieć śmiesznie, ale pokazuje sytuację, którą nadal mamy. Zakończył mówiąc: „Jesteśmy chciwi osiągnięć”.