Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzywa Ukrainę do wystrzelenia rakiet dalekiego zasięgu po śmiercionośnych atakach

Polska wzywa Ukrainę do wystrzelenia rakiet dalekiego zasięgu po śmiercionośnych atakach

Minister spraw zagranicznych Polski wezwał w środę sojuszników do dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, aby pomóc Kijówowi w wycelowaniu w „miejsca startu i centra dowodzenia” w obliczu nowej fali rosyjskich ataków.

We wtorek fala śmiercionośnych ataków rakietowych uderzyła w budynki mieszkalne w stolicy Ukrainy, Kijowie i w północno-wschodnim Charkowie, zabijając pięć osób i raniąc dziesiątki cywilów.

Najwyższy polski dyplomata Radosław Sikorski powiedział w środę w mediach społecznościowych, że Zachód musi odpowiedzieć „w języku zrozumiałym dla Putina”.

Nalegał, aby sojusznicy dostarczyli Kijówowi „rakiety dalekiego zasięgu, które umożliwią mu niszczenie miejsc startów i centrów dowodzenia”.

Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy, gdyż nowa administracja w Warszawie podwaja swoje wsparcie polityczne dla sąsiedniego kraju.

Sikorsky powiedział także, że reakcja na rosyjskie bombardowania Ukrainy powinna obejmować „zaostrzenie” zachodnich sankcji wobec Moskwy, aby „nie mogła ona produkować nowej broni z przemycanych komponentów”.

Sikorski, który w grudniu został ministrem spraw zagranicznych Polski w nowym prounijnym rządzie, na swoją pierwszą wizytę zagraniczną wybrał Ukrainę, gdzie stwierdził, że Zachód powinien „zmobilizować” swoją gospodarkę do uzbrojenia Ukrainy.

READ  Joe Biden skrytykował Chiny za ukrywanie „ważnych informacji” o pochodzeniu COVID-19