Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzywa Ukrainę do uznania ludobójstwa z czasów II wojny światowej | Aktualności

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin powiedział we wtorek w oświadczeniu, że masowe mordy ukraińskiego rządu podczas II wojny światowej są zgodne z koncepcją ludobójstwa. Polski urzędnik uważa, że ​​administracja w Kijowie powinna się na to zgodzić.

Związane z:
Polska nie akceptuje postulatów UE

– Muszą to przyznać, bo to fakt. To fakt. Podjęto i wdrożono decyzję polityczną o czystce etnicznej, eksterminacji całej mniejszości narodowej, która mieszkała tam przez wieki – powiedział polski dyplomata.

„To jest ludobójstwo, pasuje do wszystkich parametrów definicji ludobójstwa, więc nie ma tu dyskusji. To jest fakt historyczny. Prędzej czy później Ukraińcy będą musieli to rozpoznać” – Selin.

Według polskich historyków, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) Stephena Bandery dokonała masakry 100 000–130 000 etnicznych Polaków. Do 2016 r. polski parlament wyznaczył 11 lipca jako dzień pamięci o ludobójstwie, w dniu, w którym upowcy zaatakowali 150 polskich miast na Wołyniu i wschodniej Galicji. Z kolei ukraiński rząd potępił rezolucję jako kontrproduktywną.

Polska administracja opracowała propozycję powołania wspólnej grupy zadaniowej do rozpoznania masowych grobów, ich ekshumacji, zapewnienia właściwych pochówków i upamiętnienia zmarłych. Sellin powiedział, że lista członków wspólnej grupy roboczej została przesłana do Ministerstwa Kultury w Kijowie.

„Czekamy na propozycję personalną ze strony ukraińskiej” – powiedział polski urzędnik.

Warszawa widzi problem, że Kijów gloryfikuje UPA jako ukraińskich nacjonalistów, którzy walczyli przeciwko Związkowi Radzieckiemu; Jednocześnie ignorują ludobójstwo na Polakach. Sellin powiedział, że zadaniem Polski jest stworzenie wspólnej prawdy historycznej.

READ  Izrael i Polska zgadzają się promować bliższe więzi - Światowa Organizacja Pokoju

Dodał, że Ukraińcy „prędzej czy później staną się częścią dziedzictwa tej formacji wojskowej i stojących za nią nacjonalistycznych ruchów politycznych, które są niedopuszczalne i zasługują na potępienie”.