Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzywa UE do odblokowania środków finansowych w związku ze wzrostem kosztów mieszkaniowych dla uchodźców

Polska wzywa UE do odblokowania środków finansowych w związku ze wzrostem kosztów mieszkaniowych dla uchodźców

Warszawa ostrzegła, że ​​Polska może w tym roku wydać do 24 miliardów euro na przyjęcie uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie, ponieważ wywiera presję na Brukselę, by zwiększyła wsparcie finansowe i zgodziła się na pakiet naprawczy utrudniony obawami o praworządność.

Na szczycie przywódców UE w tym tygodniu polscy urzędnicy podzielili się prognozami rządowymi pokazującymi, że Warszawa będzie musiała wydać co najmniej 11 mld euro na koszty, takie jak mieszkania i usługi socjalne dla uchodźców, i ponad dwukrotnie więcej, jeśli 3 mln Ukraińców osiedli się w Polsce na potrzeby reszta kraju. ogólny.

Prośba Polski o 36 miliardów euro funduszy unijnych na wyleczenie z pandemii została zamrożona przez Komisję Europejską w związku z batalią prawną o polski wymiar sprawiedliwości, który według Brukseli jest nielegalny. Spór utrudnił wypłatę innych środków unijnych do Polski oraz nałożył na Warszawę kary dzienne.

Jednak jako główny cel uchodźców ukraińskich – jest to obecnie drugi co do wielkości po Turcji kraj przyjmujący uchodźców na świecie – Polska zwiększyła presję na UNHCR w celu uzyskania dodatkowych funduszy. Coraz więcej krajów UE przyłącza się do Warszawy, wzywając do większego wsparcia UE.

Ponad 2,2 miliona osób przekroczyło granicę między Polską a Ukrainą od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę miesiąc temu, a ponad 1,8 miliona osób mieszka w Polsce w miejscach zakwaterowania zapewnionych przez osoby prywatne i państwo.

W odpowiedzi na napływ ludzi Unia Europejska po raz pierwszy uruchomiła Dyrektywę o Ochronie Tymczasowej, regulując ich status na okres do trzech lat i dając im dostęp do rynku pracy i edukacji.

Stara się również zmienić priorytety istniejących przepływów finansowych, aby odpowiedzieć na presję wywieraną na państwa członkowskie pierwszej linii. Wprowadził dodatkową elastyczność w programach spójności ze swojego budżetu na lata 2014-2020 i rozszerzył warunki współfinansowania, z transzą w wysokości do 10 mld euro dostępną z programu REACT-EU.

READ  Polska nie opuści Unii Europejskiej. To jest największy problem

Jednak decydenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że UE będzie musiała iść naprzód, biorąc pod uwagę skalę kryzysu uchodźczego. Premier Holandii Mark Rutte, który był jednym z najsilniejszych głosów przeciwko uwalnianiu środków do Warszawy, dopóki nie zostaną spełnione żądania praworządności, powiedział, że blok powinien zapewnić Polsce wsparcie finansowe, aby pomóc przepływowi uchodźców.

„Nie chodzi tylko o zapewnienie schronienia uchodźcom, ale także o włączenie ich do systemu edukacji i opieki zdrowotnej, co oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami” – powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Warszawie w tym tygodniu.

Wniosek Polskiego Funduszu Naprawczego utknął w martwym punkcie, ponieważ złożył wnioski w maju zeszłego roku, podobnie jak Węgry. Oba kraje są uwikłane w obawy o rządy prawa – w przypadku Polski związane z wieloletnią kampanią konserwatywnej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) na rzecz podporządkowania sądownictwa władzy wykonawczej.

Obejmowało to wysiłki zmierzające do zneutralizowania Trybunału Konstytucyjnego i ustanowienia izby dyscyplinarnej uprawnionej do nakładania sankcji na sędziów za treść ich wyroków. Bruksela nalega, aby izba została zlikwidowana, a sędziowie przywróceni do pracy, zanim zrezygnuje z wniosku Polskiego Funduszu Naprawczego.

Polscy urzędnicy powiedzieli Financial Times, że chociaż w ostatnich tygodniach pojawiły się pozytywne zmiany w sprawie ewentualnego zatwierdzenia pakietu finansowego, jest zbyt wcześnie, aby mówić, czy transakcja jest nieuchronna.

Polski plan naprawczy poprzedza wojnę na Ukrainie i koncentruje się na odbudowie gospodarki po pandemii, a nie na adaptacji do kryzysu uchodźczego. Ale Warszawa coraz chętniej zarabia na pieniądzach w obliczu narastającej presji ekonomicznej.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do przywódców Unii Europejskiej i oglądane przez Financial Times oszacowało, że Polska musiałaby znaleźć nawet 89 mln euro dziennie, aby wesprzeć nawet 3 mln uchodźców przebywających w kraju przez 9 miesięcy.

Jak czytamy w prezentacji, Polska znalazła się w środku drugiej z trzech fal uchodźców, dodając, że uchodźcy w przyszłości będą potrzebować większego wsparcia finansowego w postaci opieki zdrowotnej i długoterminowego mieszkalnictwa.

READ  Raport z badania wzrostu rynku lakierów do paznokci [2023-2030] | 111 stron

Dwie osoby zaznajomione z dyskusją powiedziały Financial Times, że szacunki finansowe nie spotkały się z oporem wśród innych przywódców UE.