Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzywa ambasadora Izraela za „fałszywe” komentarze na temat szału zabijania młodzieży

Polska wzywa ambasadora Izraela za „fałszywe” komentarze na temat szału zabijania młodzieży

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma wezwać ambasadora Izraela w tym kraju, aby wyjaśnił izraelskie dzieci w wieku szkolnym wypowiedzi na temat wycieczek związanych z dziedzictwem Holokaustu.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oskarżył w piątek ambasadora Izraela Yaakova Livne o „wprowadzanie opinii publicznej w błąd co do powodów, dla których wyjazdy się nie odbywają” i odmowę bezpośredniego kontaktu z ministerstwem.

Na imprezie z okazji 79. rocznicy powstania w obozie zagłady w Sobiborze Livne powiedziała w czwartek, że „niemożliwe” jest, aby izraelska młodzież odwiedziła miejsce pamięci „z powodu decyzji polskiego MSZ”.

Powiedział, że Izrael nie rozumie stanowiska Polski w tej sprawie i że sprawa powinna zostać rozwiązana.

Coroczne wycieczki edukacyjne, w których uczestniczyły tysiące młodych Izraelczyków, zostały zawieszone na czas pandemii; W czerwcu Izrael powiedział, że nie rozpocznie się ponownie, ponieważ prawicowy rząd Polski próbował kontrolować kurs.

Polska wcześniej oskarżała młodych Izraelczyków o „negatywny obraz” Polski, z uzbrojonymi strażnikami towarzyszącymi grupom młodzieżowym, wizytami skupiającymi się wyłącznie na Holokauście i brakiem kontaktu z polską młodzieżą.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, Warszawa, Polska, 8 września 2020 r. (Czarek Sokołowski/AP)

Jabłoński powiedział, że Livne zostanie wezwana w poniedziałek. Izraelski nadawca publiczny Khan powiedział, że spotkanie wyjaśniające zostanie przełożone na środę, ponieważ żydowskie święto Simsad Tora wypada w poniedziałek.

„Przepraszam, panie ambasadorze [Yacov Livne] Postanowiłem skontaktować się z [the Polish Foreign Ministry] Poprzez media i wystąpienia publiczne” – powiedział Jabłoński na Twitterze.

Dodał, że obecnie istnieje problem dotyczący izraelskiej prośby o towarzyszenie grupom młodzieżowym ochroniarzy.

Zasady bezpieczeństwa powinny być podobne do innych krajów, tj. bez uzbrojonego bezpieczeństwa. Polska powinna być utrzymana na tym samym poziomie” – powiedział Jabłoński.

READ  Europejski Komisarz ds. Budżetu pomoże Polsce uzyskać dostęp do zamrożonych funduszy UE

W sierpniu polski rząd poinformował, że przedstawił swój alternatywny plan, który pozwoli na wznowienie podróży, ale nie było odpowiedzi ze strony Izraela.

Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że program nie będzie w przyszłości odnawiany.

Izraelski student na trasie Marsz Żywych w Auschwitz w 2011 roku.  Radykalni naukowcy czasami porównują Izraelczyków do nazistów.  (Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90)

Izraelski student na trasie Marsz Żywych w Auschwitz w 2011 roku. (Yossi Zeliger/Flash90)

Polska została najechana i okupowana przez reżim Adolfa Hitlera w 1939 roku i nigdy nie miała rządu spółdzielczego. Członkowie polskiej opozycji i rządu na uchodźstwie walczyli, by ostrzec świat przed masową rzezią Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom.

Jednak badacze Holokaustu zebrali mnóstwo dowodów na temat polskich wieśniaków, którzy zabijali Żydów uciekających przed nazistami lub polskich szantażystów, którzy żerowali na bezbronnych Żydach dla zysku finansowego. Sześć milionów Żydów, w tym prawie 3 miliony Żydów z Polski, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a główne nazistowskie obozy zagłady znajdowały się w Polsce.

Historie konfliktu między Izraelem a Polską, który wywołał wielkie napięcie.

Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się o Holokauście i pamiętać o zamordowanych.

Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią COVID-19 co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów. Według Ministerstwa Edukacji zeszłego lata zapisało się około 7000 osób.

Agencje przyczyniły się do powstania tego raportu.

Listen to „Sparaliżowany Naród” now

Zbliżają się izraelskie wybory Ponownie — tym razem 1 listopada. Jak zawiódł system wyborczy i co można zrobić, aby rozwiązać powtarzające się impasy?

The Times of Israel z dumą prezentuje nowy podcast z limitowanej serii, Sparaliżowany naród: jak nadal można naprawić dysfunkcyjny system wyborczy Izraela. Nasi analitycy polityczni i dziennikarze przemawiają Twoje pytania O palących kwestiach, przed którymi stoją dziś izraelscy wyborcy.

READ  Umiejętności wolontariuszy pielęgniarek Roswell pomagające uchodźcom wojennym w Polsce | Wiadomości lokalne

ToI jest dostępne tylko dla członków społeczności.

Posłuchaj zwiastuna Posłuchaj zwiastuna

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych stacji informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

Możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie, korzystając z The Times of Israel Bez reklamJak również dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać