Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzmacnia swoje granice, ponieważ Unia Europejska ponownie oskarża Białoruś o „bezpośredni atak” z wykorzystaniem migrantów

Polska wzmacnia swoje granice, ponieważ Unia Europejska ponownie oskarża Białoruś o „bezpośredni atak” z wykorzystaniem migrantów

Polska rozmieściła setki żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Białorusią, aby powstrzymać napływ migrantów starających się dostać do kraju.

W operacji wzięło udział ponad 900 żołnierzy – powiedział minister Mariusz Błaszczak, dodając, że drut kolczasty ułożono również wzdłuż polskiej granicy.

Minister dodał, że przewód rozciąga się teraz na prawie 100 km 418 km granicy Polski z Białorusią, a wkrótce powstanie kolejne 50 km.

Unia Europejska przeprowadziła w środę nadzwyczajne rozmowy w odpowiedzi na zarzuty, że Mińsk celowo ułatwiał imigrację do bloku.

Polska, podobnie jak państwa bałtyckie Litwa, Estonia i Łotwa, oskarżyła autorytarny rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o wysyłanie migrantów przez jej granice.

Podczas wideokonferencji unijni ministrowie potępili to, co określili jako „agresywne zachowanie” Białorusi.

„Jest to niedopuszczalne i sprowadza się do bezpośredniego ataku mającego na celu destabilizację i wywarcie presji na Unię Europejską” – napisano w oświadczeniu dla Słowenii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE.

Słowenia powiedziała, że ​​kraje UE są „zdeterminowane do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu skutecznej ochrony wszystkich zewnętrznych granic UE poprzez przeciwdziałanie agresji Białorusi”.

Bruksela powiedziała, że ​​wzrost imigracji jest odwetem za sankcje Unii Europejskiej nałożone na Białoruś po spornej reelekcji Łukaszenki w zeszłym roku i ostrym stłumieniu protestujących opozycji.

Uważa się, że większość migrantów próbujących przedostać się z Białorusi pochodzi z Iraku, niektórzy z Afganistanu i Syrii.

Polskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że w tym miesiącu 2100 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

Straż graniczna uniemożliwiła 1342 wjazd do Polski, a 758 „aresztowano i uwięziono w zamkniętych ośrodkach”.

„Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo polskich obywateli” – powiedział minister w oświadczeniu, wyprzedzając potencjalne przepisy, które mogłyby przeciwdziałać napływowi migrantów.

Posłowie opozycji zaapelowali do polskiego rządu o humanitarne traktowanie osób próbujących wjechać do kraju.

READ  Wysłannik klimatu USA chwali Polskę za pomoc Ukrainie - The First News

Do tej pory na Litwę przybyło w tym roku ponad 4100 migrantów i są umieszczani w prowizorycznych obozach w całym kraju.

Po rozmowach z premier Litwy Ingridą Simonetti przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oskarżył Łukaszenkę o „wykorzystywanie tych biednych mężczyzn i kobiet”.

„Widziałem te oburzające zachowania, gdy urzędnicy popychają ludzi przez granicę. To kwestia praw człowieka, a także ochrony granic UE” – powiedział Sassoli.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​w piątek poruszy kwestię imigracji z Białorusi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Białoruś jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich dostaw energii, a Moskwa zezwoliła na pożyczki, aby wesprzeć ogarniętą walką gospodarkę.