Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wzmacnia plan QE z największym zakupem obligacji od lipca

Fotograf: Lucas Sogol / Bloomberg

Bank Centralny zwiększył swój program luzowania wielkości, pożyczając więcej na aukcji od lipca.

Z wyników aukcji, opublikowanych na stronie Narodowego Banku Polskiego w Bloomberg, wynika, że ​​zakup wart był 3,75 mld slotów (68 968 mln), w tym 1,5 mld zł wyemitowanych przez pożyczkodawcę rządowego BGK oraz siedem serii obligacji rządowych zapadających od 2024 r. do 2030 roku.

Powiedział bank centralny W ubiegłym tygodniu informowano, że program może zwiększyć elastyczność i częstotliwość aukcji, aby ułatwić jego rozmiar po załamaniu w ostatnich miesiącach. Polskie obligacje były w tym roku przedmiotem globalnej sprzedaży kredytowej, a złoty osiągnął w środę najsłabszy poziom od ponad dwóch miesięcy. Rentowności 10-letniego flagowego kraju spadły o 1 punkt bazowy do 1,51%.

Największa wschodnia gospodarka UE stoi w obliczu możliwości zamknięcia kraju po największej liczbie nowych przypadków wirusa od listopada. Ponowne ograniczenia mogą opóźnić ożywienie i zagrozić rządowi ambitnego celu wzrostu gospodarczego na poziomie 4% w tym roku.

Chociaż środowa aukcja była największą od czasu podobnego ruchu 8 lipca, nie udało się jej osiągnąć zaplanowanego przez bank centralny 10 miliardów dolarów.

READ  Pierwsza grupa wojsk amerykańskich ląduje w Polsce w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie: Raporty