Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wydala białoruskiego attache ds. obrony – podała agencja informacyjna

WARSZAWA (Reuters) – Polska wydali białoruskiego attaché obrony – poinformowała w czwartek polska agencja informacyjna, powołując się na rzecznika polskiego MSZ.

W miniony piątek Białoruś nakazała wydalenie trzech polskich dyplomatów, w tym oficera łącznikowego straży granicznej, w odwecie za zamknięcie przez Polskę przejścia granicznego dla dwóch ciężarówek.

Polska jest ważną przystanią dla przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy od czasu inwazji Rosji, kluczowego sojusznika Białorusi w lutym 2022 r.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA, poinformował 9 lutego o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach po tym, jak białoruski sąd skazał Andrzeja Bokzobota, białoruskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków Niezależnych, na osiem lat więzienia. W kolonii karnej za podżeganie do nienawiści wobec grup religijnych i narodowościowych oraz rehabilitację nazizmu.

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tego czasu przebywa w więzieniu. Parlament Europejski i organizacje broniące praw człowieka określiły go jako więźnia politycznego.

17 lutego białoruski MSZ wprowadził nowe ograniczenia dla polskiej żeglugi w przekraczaniu wyłącznie granicy polsko-białoruskiej i nie mógł już korzystać z białoruskich przejść granicznych z Łotwą i Litwą.

Wcześniej w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że Polska wprowadzi dodatkowe środki obronne, w tym bariery przeciwpancerne, na granicach z Białorusią i Rosją w ramach „strategii obrony i odstraszania”.

(Reportaż Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej; montaż: Grant McCall)

READ  Aktualizacje półfinałów kobiet, wyniki, wyniki Victoria Azarenka vs. Elena Rybakina, Aryna Sabalenka vs. Magda Linette, finał gry podwójnej mężczyzn Rinki Hijikata Jason Kubler