Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wybiera dwa projekty z zakresu lotnictwa morskiego Equinox

Personel morski

STAVANGER, Norwegia – Urząd Regulacji Energetyki przyznał kontrakty różnicowe (CFD) na projekty dotyczące wody morskiej Equine i Baltic II Plastic II i Plastic III na Morzu Bałtyckim.

Nagroda ta jest potwierdzeniem włączenia projektów do pierwszej fazy projektu zagospodarowania morskiego powietrza w Polsce. Kraj chce wytworzyć 5,9 gigawata morskiego powietrza do 2030 roku i 11 gigawatów do 2040 roku.

Paul Etriheim, wiceprezes wykonawczy Equine for New Energy Solutions, powiedział: „Nagrody CFD dla projektów Plastic II i Plastic III wyznaczają postęp Equine w Polsce i wspierają ambicje kraju dotyczące zmiany składu energetycznego. Pełnowymiarowy rozwój obu projektów będzie polegał na powiewie morskiej bryzy na Morzu Bałtyckim. ”

Kontrakty CFD są emitowane po cenie 319,60 PLN za MW na okres do 25 lat, z zastrzeżeniem pewnych zmian i ostatecznego zatwierdzenia przez polskie władze i Komisję Europejską.

Dzięki mocy 1440 MW Plastic II i Plastic III mogą dostarczyć energię elektryczną do dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.

Wszystkie niezbędne kontrakty i uzgodnienia są w toku, a budowa ma się rozpocząć w 2024 r., Z zastrzeżeniem ostatecznej inwestycji Equinor i Polanergia. Equinor będzie kierować projektami w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Projekty te obejmują zintegrowany obszar około 240 km2 (93 2), od 22 km do 37 km (14 mil i 23 mil) u wybrzeży Polski. Głębokość wody waha się od 25 do 40 m (82 do 131 stóp).

„Morze Bałtyckie będzie znaczącym zasobem energii wiatrowej, a jesteśmy dopiero na wczesnym etapie wykorzystania jego pełnego potencjału” – powiedział Iquin Svegarden, wiceprezes ds. Wschodzących regionów ds. Nowych rozwiązań energetycznych.

Equinor wspólnie z Palernegia opracowuje projekty Plastic I, Plastic II i Plastic III.

05.04.2021