Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wstrzymuje import ukraińskiego zboża – POLITICO

Polska wstrzymuje import ukraińskiego zboża – POLITICO

Rządy obu krajów ogłosiły w piątek, że Polska czasowo wstrzyma całkowity import zboża z Ukrainy.

Środek ten jest następstwem wcześniejszego spotkania nowego polskiego ministra rolnictwa Roberta Tellosa, który objął urząd w czwartek, ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim na przejściu granicznym między dwoma krajami.

„Strona ukraińska zaproponowała poważne ograniczenie dostępu zboża do Polski, a nawet całkowite wstrzymanie na jakiś czas” – powiedział Tellos podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu. Dodał, że ograniczenia nie obejmą tranzytu zboża przeznaczonego do innych krajów.

Po inwazji rosyjskiej Ukraina musiała skierować około połowy swojego eksportu z zablokowanych portów Morza Czarnego do Polski, Węgier, Rumunii i innych krajów przygranicznych. Posunięcie to, wspierane przez Komisję Europejską i kraje UE, miało na celu rzucenie ekonomicznego koła ratunkowego na Ukrainę, jednego z największych światowych producentów rolnych, oraz zapewnienie, że jej eksport trafi na rynki światowe.

Ale zamiast opuścić wschodnie państwa członkowskie Unii Europejskiej, wiele produktów zalało krajowe rynki.

Wcześniej w tym tygodniu poprzednik Tellusa, Henryk Kowalczyk, złożył rezygnację w wyniku masowych protestów rolników w tej sprawie. Rumunia i Bułgaria doświadczyły podobnych fal niepokojów, kiedy rolnicy organizowali demonstracje w stolicach i zamykali przejścia graniczne.

„Sytuacja jest trudna zarówno dla ukraińskich, jak i polskich rolników. Wszyscy rozumiemy, kto jest winny, ale musimy ten problem rozwiązać. Strona ukraińska wstrzyma się z eksportem do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu” Solsky powiedział, odnosząc się do tegorocznych zbiorów.

Solsky dodał, że obie strony spotkają się ponownie w najbliższych dniach, aby zapewnić płynny transport zboża przeznaczonego do innych krajów.

„Liczymy na jak najbardziej pozytywne nastawienie strony polskiej w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do portów polskich i portów innych krajów UE” – powiedział.

READ  Inflacja zbliża się do celu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale banki centralne w dalszym ciągu nie są usatysfakcjonowane Artykuły