ks. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, mówi, że ponad 80 procent osadzonych, którzy uzyskali dyplom uniwersytecki w więzieniu, nie popełnia ponownie przestępstwa, podkreślając wyjątkowy status jego instytucji jako jednej z niewielu uczelni na świecie, która prowadzi regularne kursy. W więzieniu.
Watykański korespondent prasowy
Od ponad 10 lat Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Inicjatywa, znana od 2022 roku jako Ośrodek Studiów w Areszcie Śledczym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, skierowana jest nie tylko do osób przebywających w Areszcie Śledczym w Lublinie, ale także w innych zakładach poprawczych w całej Polsce.
Studiowanie na KUL – zgodnie z pismem podpisanym przez KUL z Centralnym Zarządem Służby Więziennej w 2022 r. – umożliwia przestępcom uzyskanie wyższego wykształcenia oraz zdobycie ważnych wartości etycznych i humanitarnych.
Obecnie Katolicki Uniwersytet Lubelski oferuje studia licencjackie i magisterskie na Wydziale Nauk o Rodzinie. Należą do nich takie specjalizacje jak Asystent Osób Niesamodzielnych (I stopień) oraz Animacja Środowiska Społecznego (II stopień).
Korzyści z programu
ks. Kalinowski o tym wspomina Rozwój intelektualny, lepsze możliwości zatrudnienia, resocjalizacja, wzrost poczucia własnej wartości i odbudowa relacji społecznych to główne korzyści płynące z edukacji osadzonych.
„Jeśli chodzi o nas, najważniejsze jest, abyśmy nie marnowali czasu tam, gdzie się znajdujemy; Studia na KUL rozwijają nas i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość – mówią Artur, Adrian i Tomasz, odbywający karę pozbawienia wolności, studenci ośrodka KUL w Areszcie Śledczym w Lublinie .
Tomasz, który spędził 10 lat w izolatce w więzieniu, uważa, że studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pozwoliły mu przewartościować swoje życie. „Świadomość, że poprzez studia mogę pomagać innym, dodaje mi poczucia własnej wartości” — podsumowuje.
Pozytywne recenzje
Otwarcie Centrum Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostało bardzo pozytywnie ocenione przez służbę więzienną nie tylko przez jej kierownictwo, ale także przez kulturę, oświatę i szeregowych pracowników, takich jak kpt. Rafas Bassos, który jest starszym strażnikiem. Biblioteka.
„Spotkałem się ze wszystkimi więźniami, którzy uczyli się w Areszcie Śledczym w Lublinie i prawie u wszystkich zauważyłem pozytywną zmianę. Więźniowie uspokoili się i stali się bardziej otwarci na świat, a na innych nabrali pewności co do własnej przyszłości – zaznacza urzędnik.
Według ks. Kalinowskiego, DSukcesem tej inicjatywy jest to, że Katolicki Uniwersytet Lubelski dba o procedury akademickie i dba o bezpieczeństwo procesu służby więziennej.
„Badanie podnosi samoocenę przestępców, pozwala im poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa oraz pogłębia ich wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać po zakończeniu odbywania kary. Od 2013 roku kilkadziesiąt skazanych ukończyło już swoje studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim” – podsumowuje rektor KUL.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Polski gigant e-commerce Allegro przyspiesza wzrost zysków w III kwartale
Polska może chcieć, aby Kanada dokonała ekstradycji ukraińskiego nazistowskiego bojownika Jarosława Hanki
Polska przystępuje do ubiegania się o Letnie Igrzyska 2036