Baku, Azerbejdżan, 8 stycznia
Mariana Akhmedova – Kierunek:
Polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało Trend, że statystyki obrotów handlowych między Gruzją a Polską w 2021 roku dają powody, by sądzić, że relacje gospodarcze między oboma krajami ożywiają się, z perspektywą pogłębienia współpracy.
Spadek wolumenu wymiany handlowej między Gruzją a Polską w 2019 roku to efekt spadku polskiego eksportu do Gruzji (o 23 proc. rok do roku), który wyniósł 123,3 mln USD. Źródło wskazało, że spadek wynikał głównie ze spadku zainteresowania wyrobami przemysłu elektromaszynowego.
Resort dodał, że eksport Gruzji do Polski w 2020 r. wyniósł 35,2 mln USD, co stanowi wzrost o 30 proc. w porównaniu z 2019 r., przy znaczącym wzroście eksportu produktów przemysłu lekkiego.
Chociaż pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na wolumen handlu między Gruzją a Polską (spadek o 15 proc. rok do roku w 2020 r.), biznes w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. wzrósł o 22,3 proc. (155,7 mln USD). wyjaśnił, że wzrost eksportu i importu.
„Polski eksport do Gruzji w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2021 r. wzrósł o 23,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. i wyniósł 121,8 mln USD, natomiast import z Gruzji o 17,8 proc. do 33,9 mln USD. w przypadku Gruzji: leki, ciągniki drogowe, cukier, perfumy, kosmetyki do ciała, colę, podczas gdy w imporcie z Gruzji dominował alkohol, a w mniejszym stopniu importowaliśmy ubrania, orzechy laskowe, odpady aluminiowe i złom – podało ministerstwo.
„Złagodzenie restrykcji COVID-19 wpłynęło również na wzrost liczby gruzińskich pracowników w Polsce. Ponad 54 000 ogłoszeń o skierowaniu obywatela Gruzji do wykonywania pracy wpłynęło do urzędów pracy w Polsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021. To z pewnością więcej niż cały rok 2020. Przynosi to korzyści zarówno polskiej gospodarce, jak i gruzińskim pracownikom – zaznacza źródło.
–
Śledź autora na Twitterze: Umieść tweeta
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex