Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska w związku z groźbami Wagnera przenosi wojska na wschód kraju – poinformowała państwowa agencja informacyjna

Polska w związku z groźbami Wagnera przenosi wojska na wschód kraju – poinformowała państwowa agencja informacyjna

WARSZAWA, 21 lipca (Reuters) – Komisja Obrony Polski na środowym posiedzeniu podjęła decyzję o przesunięciu jednostek wojskowych na wschód kraju w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi – poinformowała w piątek jej sekretarz PAP.

Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn powitał swoich bojowników na Białorusi w środę w wideo, mówiąc im, że nie będą już uczestniczyć w wojnie na Ukrainie, ale nakazując im zebrać siły do ​​Afryki podczas szkolenia białoruskiej armii.

W czwartek Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że najemnicy Wagnera rozpoczęli szkolenie białoruskich sił specjalnych na poligonie kilka kilometrów od granicy z Polską, członkiem NATO.

„Szkolenie lub wspólne ćwiczenia armii białoruskiej i grupy Wagnera to niewątpliwie prowokacja” – powiedział PAP Zbigniew Hoffmann.

„Komisja przeanalizowała potencjalne zagrożenia, takie jak przemieszczenie jednostek Grupy Wagnera. W związku z tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przewodniczący komisji, podjął decyzję o przesunięciu naszych formacji wojskowych z zachodu na wschód Polski”.

Mieszkańcy mieszkający w pobliżu granicy Polski z Białorusią powiedzieli, że słyszeli strzały i wystrzały helikopterów w czwartek po tym, jak rosyjska Grupa Wagnera przybyła, by szkolić białoruskie siły specjalne, budząc obawy, że wojna na Ukrainie może ich dosięgnąć.

Minister obrony Błaszczak powiedział na początku tego miesiąca, że ​​Polska rozpoczęła przemieszczanie 1000 żołnierzy na wschód kraju.

Na początku lipca Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Raport Alana Charlisha; Montaż przez Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  bne IntelliNews - Główna podwyżka inflacji w Polsce do 3,9% r/rw sierpniu