Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska w pierwszym kwartale pozostaje największym importerem rosyjskiego LPG

Polska w pierwszym kwartale pozostaje największym importerem rosyjskiego LPG

MOSKWA (Reuters) – Polska pozostała największym importerem skroplonego gazu ropopochodnego z Rosji w pierwszym kwartale, odpowiadając za około 34% całkowitego eksportu skroplonego gazu ropopochodnego z Moskwy, pomimo napięć politycznych między dwoma krajami, według Reutersa i relacji handlowych. dane,

Według danych, od stycznia do marca całkowity import LPG drogą morską do Polski wzrósł o 44,3% rok do roku do 279 000 ton, częściowo zastępując rosyjskie paliwo lądowe.

LPG wykorzystywany jest głównie jako paliwo do samochodów, ogrzewania oraz do produkcji innych produktów petrochemicznych.

Według handlowców wzrost dostaw LPG do Polski drogą morską był wspierany przez niższe koszty paliwa dostarczane przez tankowce z północno-zachodniej Europy w porównaniu z ceną propanu-butanu dostarczanego z Rosji i Kazachstanu przez lądowe przejścia graniczne.

Powiedzieli też, że główni dostawcy LPG w Polsce, tacy jak PKN Orlen i Primagaz, który jest częścią największego międzynarodowego dystrybutora LPG SHV Energy, odmówili wiosną 2022 roku zakupu rosyjskiego propanu-butanu, co zwiększyło import LPG przez porty Szczecina i Gdańska.

Ponadto import LPG przez terminal Alpetrol w porcie Gdynia wzrósł ponad siedmiokrotnie w I kwartale 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r., na podstawie danych Refinitiv.

Szwecja była głównym dostawcą LPG do polskich portów w okresie styczeń-marzec, na podstawie danych śledzenia statków w Refinitiv Eikon, odpowiadając za 59,7% (167 000 ton) całkowitego wolumenu importu morskiego.

Innymi głównymi dostawcami były Wielka Brytania, Holandia i Norwegia z udziałem odpowiednio 10,6%, 10,0% i 9,8%. Udział przesyłek morskich LPG z Rosji do Polski w I kwartale 2023 roku wzrósł do 6,7% z 2,9% w okresie styczeń-marzec 2022 roku za sprawą wzrostu przewozów Siburem z bałtyckiego portu Ust-Ługa do 19 tys. ton z 6 tys. mnóstwo. mnóstwo.

Łączny rosyjski eksport LPG do Polski w pierwszym kwartale wyniósł 350 tys. ton. W 2022 r. Polska zwiększy import LPG drogą morską o 73% do 1 014 mln ton, w porównaniu do 585 tys. ton w 2021 r., wynika z wyliczeń Reutersa opartych na danych Refinitiv.

READ  Polska polityka sądowa zagraża płatnościom z budżetu UE | tata

Rosja eksportuje również skroplony gaz ropopochodny do Chin, Mongolii i krajów bałtyckich, a także do Turcji, na Bałkany i inne regiony świata.

(Raportowanie przez Reuters. Edytowanie przez Jane Merriman)