Ukraina zawiesiła swoje skargi przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w Światowej Organizacji Handlu (WTO) i twierdzi, że jest bliska osiągnięcia porozumienia w celu zakończenia sporu dotyczącego eksportu zbóż.
Polska z zadowoleniem przyjęła to posunięcie jako „dobry krok”, ale Ukraina woli w całości wycofać swoją skargę, niż ją zawiesić.
Docelowo domagamy się wycofania skarg, a ty javischenia deko postobovania. Uważamy, że od początku nie ma niepodstav, aby ta skarga była złoża – skomentował Piotr Müller pytany o deklarację Ukrainy o wycofaniu.https://t.co/fPaR09JMJc pic.twitter.com/W1tm2z1yrl
— Parlament TVP (@TVPParlament) 6 października 2023 r
Ukraina podjęła działania prawne przeciwko tym trzem krajom w zeszłym miesiącu po tym, jak jednostronnie przedłużyły one zakaz importu ukraińskich produktów rolnych po wygaśnięciu zakazu wspieranego przez UE.
Następnie rozpoczęły się negocjacje, a w zeszłym tygodniu zarówno Polska, jak i Ukraina oświadczyły, że zmierzają w stronę porozumienia kończącego spór.
Wczoraj Taras Kachka, przedstawiciel handlowy ukraińskiego rządu, ogłosił, że wycofał swoje skargi do WTO.
„Widzimy ten problem [of grain exports] zostanie rozwiązany w nadchodzących tygodniach i miesiącach” – powiedział, cytowany przez agencję informacyjną Interfax. „Dlatego nasze spory w WTO zostały dziś zawieszone i szukamy praktycznego rozwiązania”.
Polska cieszy się z postępów w rozmowach z Ukrainą w sprawie eksportu zbóż
Mówi, że można osiągnąć porozumienie w sprawie ułatwienia tranzytu przez Polskę poprzez przeniesienie kontroli z granicy polsko-ukraińskiej do portów niemieckich i litewskich. https://t.co/QEiCLu6GLC
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 września 2023 r
Kachka określiła fakt, że Polska, Słowacja i Węgry w dalszym ciągu przemycają zboże, jako „wielkie osiągnięcie”. Przyznał, że kwestia importu do tych krajów jest „delikatna”, ale stanowi „mały problem, ponieważ nie sprzedajemy tam zbyt wielu produktów zbożowych”.
Jego uwagi kontrastowały z twardym stanowiskiem przyjętym w ostatnich tygodniach przez władze Ukrainy, które potępiły trio wschodnich UE za odmowę zezwolenia na import.
W dzisiejszej rozmowie z nadawcą RMF rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział, że decyzja Ukrainy to „dobry krok, ale niewystarczający”.
Mueller powiedział, że Polska „wnosi o wycofanie skargi, a nie o zawieszenie działalności”, dodając, że „nie ma mowy o zniesieniu naszego embargo na zboże”.
Polski rząd twierdzi, że „nie jest pod wrażeniem” decyzji Ukrainy o wniesieniu pozwu w związku z utrzymującym się zakazem importu zbóż.
Tymczasem szef komisji spraw zagranicznych parlamentu zarzuca ministrowi rolnictwa Niemiec „arogancję” w tej kwestii. https://t.co/0VKt5hB8Ds
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 września 2023 r
„Jesteśmy w stałym dialogu ze stroną ukraińską, ale mówiąc wprost, nie spodziewam się tutaj w najbliższym czasie znaczącego postępu. To złożona kwestia” – dodał Mueller.
Komentarze te wydają się kontrastować z pozytywną aktualizacją przedstawioną w zeszłym tygodniu przez polskiego ministra rolnictwa Roberta Delusa, w której stwierdził, że poczyniono znaczne postępy w kierunku porozumienia.
W dzisiejszym przemówieniu Telles przyznał, że nie wie, „co oznacza zawieszenie rozpatrywania skargi”. Podobnie jak Mueller wezwał Ukrainę do całkowitego wycofania swojej „bezpodstawnej i absurdalnej” skargi.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: minister rolnictwa (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive