Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska uważa cyberatak na ukraińskie strony internetowe za próbę destabilizacji stosunków dwustronnych

Kolejną próbą pogorszenia stosunków między obydwoma krajami są polskojęzyczne „oświadczenia” zamieszczone na stronach ukraińskich agencji rządowych, które zostały zniszczone w wyniku zakrojonego na szeroką skalę cyberataku.

Rzecznik polskiego MSZ Lukas Jasina powiedział to w Poczta Na swoim koncie na Twitterze informuje Ukrinform.

– Publikację „oświadczeń” po polsku interpretujemy jako kolejną próbę destabilizacji stosunków polsko-ukraińskich – napisała Jasina, dodając hashtag #StandWithUkraine.

w innym miejscu PocztaPodkreślił, że polskie MSZ jest zaniepokojone doniesieniami o cyberataku na strony ukraińskich agencji rządowych, w tym na stronę ukraińskiego MSZ.

„Zdecydowanie potępiamy wszelkie działania, które prowadzą do rozpowszechniania dezinformacji i utrudniają działalność instytucji państwowych” – powiedział w tweecie na Twitterze.

W nocy z 13 na 14 stycznia hakerzy przeprowadzili zmasowany atak cybernetyczny na strony ukraińskiego rządu, w tym na strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Młodzieży i Sportu, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwo. Polityka Rolna, Departament Spraw Weteranów, Departament Środowiska, Państwowa Służba Sytuacyjna i Departament Skarbu Państwa, Portal Usług Publicznych Diia. Hakerzy umieścili również na stronach internetowych antyukraińskie komunikaty w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Polskie media podały, że błędy gramatyczne i stylistyczne w polskim liście wskazywały, że Polacy tego listu nie napisali.

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji wraz z Państwową Służbą Bezpieczeństwa SBU i Cyberpolicją gromadzą dowody cyfrowe i prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu.

zatrudnienie

READ  Bramkarz Sportingu KC Academy Jack Courtkamp dołącza do amerykańskich U15 na obóz treningowy w Kansas City