Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska usuwa kontrowersyjny system prawny potępiony przez UE | Polska

Polscy ustawodawcy zatwierdzili usunięcie kontrowersyjnego organu regulacyjnego, który prawicowy rząd pozwoli sędziom otwarcie mówić i zostali potępieni przez UE.

Polski rząd oczekuje, że usunięcie izby regulacyjnej Sądu Najwyższego zakończy walkę z UE, co utoruje drogę do porozumienia w sprawie przekazania Brukseli miliardów euro w zamrożonych funduszach naprawczych.

Głosowanie w niższej izbie w czwartek było 231-208, 13 wstrzymało się. Koalicja rządząca była za tym posunięciem, podczas gdy partie opozycyjne sprzeciwiły się temu, twierdząc, że zmiany są w większości kosmetyczne.

Premier Mateusz Morawiecki ma 2 czerwca w Warszawie podpisać porozumienie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w parlamencie przed głosowaniem.

Za obecnego rządu stosunki Warszawy z Brukselą stały się napięte, głównie z powodu kontroli sądowej, umieszczania wierzących w najwyższych instytucjach i karania sędziów, którzy sprzeciwiają się tym posunięciom.

Ale stosunki się ociepliły, ponieważ Polska podjęła poważną rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce z rosyjską okupacją. Polska przyjęła z Ukrainy 3,6 mln uchodźców, a rząd zabiega o fundusze unijne na przyjęcie i integrację uchodźców.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że izba regulacyjna naruszyła unijne zasady prawne, zmuszając Polskę do jej usunięcia i nakładając na Polskę karę 1 mln (850 000 funtów) dziennie, dopóki organ nie będzie kontynuowany.

Krytycy twierdzą, że zmiana jest powierzchowna i nietrafna, gdyż sporny organ zastąpi izba odpowiedzialności zawodowej w Sądzie Najwyższym, której członków wybierze prezydent Andrzej Duda.

Nowe przepisy nadal wymagają zatwierdzenia przez Senat, gdzie partie opozycyjne mają wąski margines i muszą uzyskać zgodę swojego redaktora naczelnego, Dudy.

Nie jest jasne, czy te zezwolenia zostaną wydane przed 2 czerwca.

READ  W Polsce rozpoczynają się play-offy kobiet Extra Leek