Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Ustawodawcy popierają ograniczenie dostępu do obszarów przygranicznych

Polscy ustawodawcy we wtorek zatwierdzili nowe przepisy, które pozwolą rządowi na ogłoszenie obszarów przygranicznych bez ograniczeń dla wszystkich z wyjątkiem mieszkańców i osób mieszkających, pracujących lub studiujących w wyznaczonych niedostępnych obszarach.

Przyjmując poprawki do 3 511 km (2200 mil) granic Polski, niższa izba parlamentu, SSE, odrzuciła również propozycje Senatu, aby umożliwić dziennikarzom swobodny dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie.

Ustawa została odnowiona w trybie pilnym w obliczu konfliktu między Polską a sąsiednią Polską, a UE oskarżyła władze białoruskie o kierowanie tysięcy migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu na wschodnią granicę Polski. .

W czwartek kończy się stan wyjątkowy, który został wprowadzony na granicy polsko-białoruskiej we wrześniu. Zatwierdzone we wtorek przepisy mają to zmienić i przewidywać długofalowe działanie bariery dostępu.

Posłowie prawicowej koalicji rządzącej zdominowali Sejm, który z rekomendacji szefa Państwowej Agencji Straży Granicznej przegłosował przyznanie ministrowi spraw wewnętrznych uprawnienia do wyznaczenia 15-kilometrowych pasów zakazu dostępu ze względów bezpieczeństwa. .

Szef Straży Granicznej ma uprawnienia do upoważniania wybranych dziennikarzy w strefach zastrzeżonych na określony czas.

Rząd przekonuje, że zakaz przebywania większości osób w obszarach przygranicznych pomoże policji lepiej wykonywać swoją pracę, ponieważ uchodźcy i imigranci starający się o wjazd do Europy podczas obecnego konfliktu z Białorusią starają się nielegalnie wjechać do Polski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że niedostępny posterunek pomoże w budowie 5,5-metrowej (19-metrowej) bariery na granicy z Białorusią, która rozpocznie się na początku grudnia.

Eksperci prawni twierdzą, że zmiany pozwalają ministrowi spraw wewnętrznych działać bez zgody parlamentu.

Nowe przepisy wymagają akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy. Duda zasugerował jej dostarczenie.

___

Śledź informacje o migracji AP na https://apnews.com/hub/migration

READ  Polska opóźni wyjście z węgla, otworzy więcej kopalń w związku z kryzysem energetycznym