Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ustanawia strefę zamkniętą wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Polska ustanawia strefę zamkniętą wokół terminalu LNG w Świnoujściu

WARSZAWA (Reuters) – W czwartek Polska tymczasowo wprowadzi 200-metrową strefę zamkniętą wokół terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, poinformował w środę minister spraw wewnętrznych, powołując się na obawy dotyczące rosyjskiego szpiegostwa.

Strefa zamknięta dla osób postronnych nie wpłynie na pracę terminalu – powiedział polski operator gazociągu o elektrowni zlokalizowanej na wybrzeżu Bałtyku.

Polska, zagorzały sojusznik Ukrainy i ośrodek dostaw broni dla sił zbrojnych Kijowa, twierdzi, że nadal jest celem rosyjskich wysiłków zmierzających do destabilizacji kraju.

W marcu Polska poinformowała, że ​​złamała rosyjską siatkę szpiegowską, która według niej przygotowywała akty sabotażu i monitorowała linie kolejowe prowadzące na Ukrainę.

„Podejmowane są działania mające na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje strategiczną lokalizację” – powiedział Mariusz Kamiński w oświadczeniu.

„Doświadczenia minionego miesiąca, w tym zniszczenia gazociągu Nord Stream… wymagają podjęcia ważnych decyzji dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa polskiego i Polaków” – dodał.

Iwona Dominiak, rzeczniczka spółki gazociągowej Gaz-System, powiedziała Reuterowi, że ogłoszenie nie ma wpływu na operacje terminalu i że tankowce są obsługiwane zgodnie z planem.

Polska zwróciła się w stronę dostarczania LNG drogą morską do Świnoujścia, aby zastąpić gaz z Rosji.

Zaczął też dostawać gaz rurociągami z Norwegii do Danii i nad Bałtyk.

Rosja odcięła dostawy gazu do Polski w kwietniu ubiegłego roku po tym, jak Polska odmówiła zapłaty za rubla.

(Reportaż Alana Charlisha i Marka Streleckiego; montaż autorstwa Johna Stonestreeta i Davida Goodmana)

READ  Pegula pokonał Świdka, a Polska pokonała Polskę 2:0 w pierwszym półfinale United Cup