Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska upraszcza procedury ubiegania się o pozwolenie na pracę dla obywateli trzecich

Polski rząd zmienił przepisy imigracyjne, aby uprościć procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę i pobyt dla obywateli państw trzecich.

Nowelizacja, opublikowana na oficjalnej stronie rządu, określa, że ​​wymagania dochodowe lub zapewnione miejsce zamieszkania nie są priorytetem dla osób trzecich w celu uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy lub pracę, donosi SchengenVisaInfo.com.

Ponadto z tego samego dokumentu wynika, że ​​cudzoziemcy mają dostęp do uproszczonego systemu zmiany zezwolenia na pobyt i pracę w przypadku zmiany stanowiska lub pracodawcy.

Ponadto ustawa reguluje wynagrodzenie cudzoziemców, które nie może być niższe niż płaca minimalna za pracę, niezależnie od czasu pracy, wydajności pracy i innych czynników.

„Tak więc rozwiązanie to umożliwi uwzględnienie okoliczności, w jakich cudzoziemiec może otrzymać pracę, co czyniłoby ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowym zgodnie z art. Prawo mówi.

Dla osób chcących zmienić status zezwolenia na pobyt czasowy i pracę ważne jest wykazanie rzetelnego wykonywania pracy, ponieważ są one zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.

Ponadto rząd może uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy lub pracę w trybie przyspieszonym dla obywateli państw trzecich pracujących w przedsiębiorstwach mających kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki.

Kolejną istotną zmianą w legislacji jest uwzględnienie osób wykwalifikowanych, w tym z awansem zatrudnienia oraz pracujących w firmach rynku pracy, pod względem długości pracy dozwolonej na podstawie wypowiedzenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Pozwól do 24 miesięcy. Obecnie osoby podlegające takim okolicznościom nie mogą przedłużyć ważności zezwolenia o więcej niż sześć miesięcy w każdym roku.

Ponadto pierwszy artykuł ustawy o promocji pracy i firmach na rynku pracy stanowi, że obywatele będący osobami trzecimi posiadający wizy humanitarne mogą korzystać z usług rynku pracy, takich jak szkolenia dla osób poszukujących pracy.

Na ostatniej nowelizacji skorzysta większość osób, które dotarły do ​​Polski przez Białoruś oraz Białorusini, którzy opuścili swój kraj z powodu niebezpiecznych warunków. Minister spraw zagranicznych Polski Mariusz Kamiński poinformował niedawno, że w kraju przetrzymywanych jest 15 tys. białoruskich uchodźców.

READ  Polska zakazuje wjazdu na Białoruś do marca

Co więcej, spośród 7700 wniosków złożonych w tym kraju w ubiegłym roku, 30 procent z 2300 wniosków pochodziło z Białorusi, jak podaje Polski Urząd do Spraw Cudzoziemców., Tysiące osób szukało w Polsce ochrony międzynarodowej.