Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ulepsza swoją infrastrukturę, by wspomóc ukraiński eksport

WARSZAWA, Polska (AP) – Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że jego kraj ulepsza swoją infrastrukturę transportową, aby ułatwić eksport zboża i innych niezbędnych towarów z sąsiedniej Ukrainy, który został poważnie ograniczony przez inwazję rosyjską.

Moraviki przemawiał w ukraińskim mieście Porodianka, mocno zniszczonym przez rosyjski ostrzał. Był tam, by otwierać kontenerowce przekazane przez Polskę osobom wysiedlonym przez wojnę.

Moraviki powiedział, że Polska, członek Unii Europejskiej, pracuje nad rozbudową swojej infrastruktury transportowej i przepustowości, aby ułatwić eksport milionów ton ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych na świat. Polska otrzymuje na ten cel fundusze unijne – powiedział Moraviki.

Powiedział, że Afryka Północna i Bliski Wschód są w dużym stopniu uzależnione od ukraińskiego zboża, bez którego mieliby trudności z wyżywieniem swoich ludzi.


Polska jest obecnie głównym szlakiem eksportu na Ukrainę, ale przeszkody graniczne – wraz z innymi utrudnieniami – ograniczają przepływ towarów.

Polska i Ukraina rozmawiają o pomocy Polski w odbudowie Ukrainy po wojnie oraz o silnej współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i infrastruktury.

Przyszłe umowy „pomogą z jednej strony Ukrainie, az drugiej nadadzą gospodarczy impuls Polsce” – powiedział Moraviki.

Następnie w środę Moraviki udał się do Kijowa na rozmowy z członkami ukraińskiego rządu.

___

Śledź relację wojenną AP https://apnews.com/hub/russia-ukraine

READ  Absolwenci Grafton pomagają ukraińskim uchodźcom w Polsce