Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że rosyjscy hakerzy zaatakowali stronę podatkową

Polska twierdzi, że rosyjscy hakerzy zaatakowali stronę podatkową

WARSZAWA (Reuters) – Rosja stoi za atakiem hakerskim, który zablokował użytkownikom dostęp do internetowego systemu składania zeznań podatkowych, powiedział w środę przedstawiciel polskiego rządu, w związku z trwającymi wysokimi napięciami między Warszawą a Moskwą w związku z wojną na Ukrainie.

Zachodni urzędnicy twierdzą, że rosyjski rząd jest światowym liderem w hakowaniu i wykorzystywaniu cyberszpiegostwa przeciwko zagranicznym rządom. Moskwa konsekwentnie zaprzecza, jakoby przeprowadzała operacje hakerskie.

„Za wczorajszy atak odpowiedzialni są Rosjanie, to trzeba wyjaśnić. Mamy informacje, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują, że jest to przeciwnik” – powiedział Polsat News odpowiedzialny za cyfryzację Janusz Czyżyński.

Ambasada Rosji w Warszawie napisała w e-mailu z prośbą o komentarz, że „przyzwyczaiła się już do tego, że na Zachodzie można teraz oskarżyć Rosję o wszystko bez dowodów. To kolejny taki przypadek w znanym stylu„ bardzo prawdopodobne ”. mówienia”.

Atak był rozproszonym atakiem typu „odmowa usługi”, ale nie wyciekiem danych podatników – powiedział Czyzyński.

„Jest to atak, który blokuje dostęp do strony, ale nie przesłania bezpieczeństwa i nie naraża naszych danych na ryzyko” – powiedział.

(Reportaż Anny Włodarczak-Simczuk; montaż: Tomasz Janowski i Gareth Jones)

READ  Puchar Świata Polska Łyżwiarstwo szybkie | Sport narodowy