Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem Kluczowa Drużba

Polska twierdzi, że Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem Kluczowa Drużba

(Bloomberg) –

Najczęściej czytane z Bloomberga

Największy polski koncern naftowy PKN Orlen SA nieoczekiwanie przestał odbierać ropę rurociągiem Przyjaźń z Rosji – poinformował w sobotę na Twitterze prezes Daniel Opajtec.

Przerwa następuje dzień po tym, jak rosyjska inwazja na Ukrainę osiągnęła kres roku. Polska była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa, wysyłając pomoc humanitarną i broń oraz przyjmując około 1,5 miliona uchodźców. Był też pierwszym krajem europejskim, który odciął dostawy gazu z Rosji w 2022 roku, kilka dni po rozpoczęciu wojny.

Firma nie podała przyczyny takiej sytuacji. Rosyjski operator ropociągów nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Rosyjska ropa stanowi około 10% polskich dostaw po tym, jak kraj walczył o ograniczenie importu w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Giełdowy Orlen powiedział, że awaria nie dotknie konsumentów, na którą się przygotowała.

Polska wielokrotnie powtarzała, że ​​planuje całkowicie zakończyć import rosyjskiej ropy, ale potrzebuje sankcji europejskich, aby móc anulować jedyny pozostały kontrakt z rosyjskim dostawcą.

Północny koniec gazociągu Drogba biegnącego do Niemiec, który wcześniej zaopatrywał niektóre rafinerie w największej gospodarce Unii Europejskiej, był dotychczas wykorzystywany głównie przez Orlen. W sobotę południowa nitka rurociągu funkcjonuje normalnie.

Prezydent USA Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów i obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy. W przemówieniu upamiętniającym rok od inwazji Biden uderzył prezydenta Władimira Putina, mówiąc, że nigdy nie wygra wojny.

– Z pomocą Olgi Tanas.

(Aktualizacje zawierające więcej szczegółów, począwszy od drugiego akapitu).

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

READ  Gwiazda siatkówki z Banff umieszcza swój cel na liście Paryża 2024