Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy przez główny rurociąg Przyjaźń | Praca

Największy polski koncern naftowy PKN Orlen SA nieoczekiwanie przestał odbierać ropę rurociągiem Przyjaźń z Rosji – poinformował w sobotę na Twitterze prezes Daniel Opajtec.

Przerwa następuje dzień po tym, jak rosyjska inwazja na Ukrainę osiągnęła kres roku. Polska była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa, wysyłając pomoc humanitarną i broń oraz przyjmując około 1,5 miliona uchodźców. Był też pierwszym krajem europejskim, który odciął dostawy gazu z Rosji w 2022 roku, kilka dni po rozpoczęciu wojny.

Firma nie podała przyczyny takiej sytuacji. Rosyjski operator ropociągów nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Rosyjska ropa stanowi około 10% polskich dostaw po tym, jak kraj walczył o ograniczenie importu w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Giełdowy Orlen powiedział, że awaria nie dotknie konsumentów, na którą się przygotowała.

Polska wielokrotnie powtarzała, że ​​planuje całkowicie zakończyć import rosyjskiej ropy, ale potrzebuje sankcji europejskich, aby móc anulować jedyny pozostały kontrakt z rosyjskim dostawcą.

Północny koniec gazociągu Drogba biegnącego do Niemiec, który wcześniej zaopatrywał niektóre rafinerie w największej gospodarce Unii Europejskiej, był dotychczas wykorzystywany głównie przez Orlen. W sobotę południowa nitka rurociągu funkcjonuje normalnie.

Prezydent Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów i obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy. W przemówieniu upamiętniającym rok od inwazji Biden uderzył prezydenta Władimira Putina, mówiąc, że nigdy nie wygra wojny.

———

(Z pomocą Olgi Tanas).

READ  Globalne IPO pobiły poprzedni rekord, przekraczając 600 miliardów dolarów