Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że preferowani inwestorzy mogą zainwestować w nowe lotnisko nawet 1,9 miliarda dolarów

Polska twierdzi, że preferowani inwestorzy mogą zainwestować w nowe lotnisko nawet 1,9 miliarda dolarów

WARSZAWA (Reuters) – Polska wybrała francuskie Vinci Airports i australijski fundusz IFM Global Infrastructure Fund na preferowanych inwestorów w planowanym węźle lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej, które mogą zainwestować do 8 miliardów złotych (1,91 miliarda) – poinformował polski urzędnik wtorek, dolar). Wtorek.

Port Lotniczy Solidarność, położony 37 km na zachód od Warszawy, cieszy się poparciem prawicowego populistycznego rządu PiS w obliczu krytyki ze strony głównych partii opozycji walczących o utworzenie kolejnego rządu po wyborach parlamentarnych. Wcześniej w październiku.

Według prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) lotnisko zarządzane przez państwowe CPK ma zacząć działać w 2028 r., a w 2035 r. będzie w stanie obsłużyć 40 mln pasażerów i 1 mln ton ładunków rocznie. Zdaniem rzecznika CPK. Powiedział.

Planuje się, że będzie to lotnisko cywilne, ale mogłoby być wykorzystywane przez siły NATO.

„PKK to nie paranoja… Nie tylko ożywi polską gospodarkę, ale także zagwarantuje wysoką stopę zwrotu z inwestycji” – powiedział przedstawiciel rządu Marcin Horala.

CPK buduje także ogólnokrajową sieć kolejową, która połączy główne polskie miasta z lotniskiem.

We wtorkowym oświadczeniu CPK podano, że skarb państwa zabezpieczy 60% finansowania portu lotniczego obligacjami lub pożyczkami bankowymi, a inwestorzy zaoferują pozostałe 40% w zamian za mniejszościowy udział w należącej do spółki spółce lotniskowej CPK.Lotnisko.

Jednostka Vinci Group, Vinci Airports, rozwija i obsługuje ponad 70 lotnisk w 13 krajach.

Fundusz IFM Global Infrastructure Fund inwestuje w spółki Flughafen Wien Group, Manchester Airports Group i Sydney Airport. Wśród inwestorów znajdują się fundusze emerytalne i inwestorzy instytucjonalni z całego świata.

Nie udało nam się od razu uzyskać komentarza od Vinci ani IFM Global Infrastructure Fund.

(1 dolar = 4,1890 zł)

(Raport: Carol Badohall; redakcja: Barbara Lewis)