Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że podaż gazu z gazociągu bałtyckiego może podwoić się w czwartym kwartale niż oczekiwano

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 24 września (Reuters) – Nowy gazociąg bałtycki z Norwegii dostarczy do Polski dwa razy więcej gazu niż pierwotnie oczekiwano w czwartym kwartale, powiedział w sobotę czołowy polski urzędnik, po wcześniejszym niż oczekiwano zakończeniu w Danii. .

Prognoza pojawiła się po tym, jak duński operator systemu Energinet poinformował w sobotę, że gazociąg może pracować z pełną przepustowością od końca listopada zamiast 1 stycznia, ponieważ prace w Danii posuwają się naprzód, zachęcając Polskę do przejścia na rosyjski gaz.

Rosyjski gaz został odcięty w kwietniu po tym, jak Polska odmówiła zapłaty rubla.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Otrzymaliśmy pozytywne informacje z Danii, że choć prace wciąż trwają, pełna przepustowość gazociągu zostanie osiągnięta wcześniej niż pierwotnie sądzono” – powiedział Mateusz Berger, urzędnik polskiego rządu odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną. Prowadzi agencję informacyjną PAP.

„Możliwe jest podwojenie ilości gazu przesyłanego do Polski nową trasą w ostatnim kwartale tego roku.”

Rurociąg bałtycki, który ma zostać otwarty w przyszłym tygodniu, jest centralną częścią polskiej strategii dywersyfikacji z rosyjskiego gazu, która rozpoczęła się wiele lat przed lutową inwazją Moskwy na Ukrainę, która wywołała globalny kryzys energetyczny.

Norweski Equinor ( EQNR.OL ) podpisał w piątek dziesięcioletni kontrakt na sprzedaż gazu ziemnego polskiemu PGNiG (PGN.WA) w ilości 2,4 mld m sześc. rocznie, czyli około 15% wolumenu. Zużycie roczne w Polsce.

Gaz będzie przesyłany gazociągiem bałtyckim o przepustowości 10 mld m3 rocznie.

Umowa z Equinor uzupełnia polskie dostawy LNG, krajową produkcję i potencjalny import przez interkonektory z sąsiadami przed nadchodzącą zimą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raporty Alana Charlisha; Edytowanie przez Clelię Oziel

READ  Kovit ogłosił sukces Polski w zmuszenie UE do renegocjacji umów szczepionkowych

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.