Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że pocisk, który wylądował na jej granicy, był przyjaznym ogniem z Ukrainy: NPR

NATO twierdzi, że pocisk, który zabił dwie osoby w Polsce, mógł pochodzić z ukraińskiego systemu obronnego. Ukraina temu zaprzecza i nadal obwinia Rosję.Steve Inskeep, prowadzący:

Mamy aktualne informacje na temat ataku rakietowego dzisiejszego ranka, który spowodował kilka ofiar śmiertelnych i zaniepokojenie na całym świecie. Polska uważa, że ​​rakieta, która rozbiła się na jej terytorium, była „przyjaznym ogniem” z Ukrainy.

Leela Fadel, gospodarz:

Ale Ukraina twierdzi, że tak nie uważa. To jest duża kontrowersja. Tak czy inaczej, ludzie zostali zabici. Ale pytanie brzmi, czy atak rakietowy był atakiem rosyjskim, czy winą Ukrainy.

INSKEEP: Greg Mair z NPR jest w stolicy Ukrainy, Kijowie, i śledzi to wszystko. Hej, Greg.

GREG MAIR, BYLINE: Dzień dobry, Steve.

INSKEEP: Jakie dowody i kto je zbiera?

MYRE: Cóż, Polska wysłała duży zespół do tej bazy we wschodniej części kraju. Dziś słyszymy, że związali się z amerykańską grupą. Otóż ​​we wtorek zginęło dwóch obywateli Polski. Pocisk pozostawił duży krater. Są fragmenty, które powinny dostarczyć dość solidnych dowodów na istnienie czyjegoś pocisku. Prezydent Polski mówi, że wszystkie informacje wskazują na to, że ukraiński pocisk obrony powietrznej próbuje zestrzelić rosyjski pocisk. Twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek. Ale prezydent Zełenski pojawił się w telewizji w środę iw niektórych – wygłosił kilka nieformalnych komentarzy, nie mam wątpliwości, że to nie był nasz pocisk. I mówi, że Ukraina będzie uczestniczyć w dochodzeniu. Ale nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

INSKEEP: Jak ważna jest ta różnica zdań?

MYRE: Cóż, jest niezwykle obecna, ponieważ Ukraina i jej zwolennicy są po tej samej stronie, a Polska nie jest krytyczna wobec Ukrainy. To zrozumiałe, dlaczego tak się stało. Również administracja Bidena i NATO wydały oświadczenia, że ​​odpowiedzialność ponosi Rosja. Oto sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

READ  Nekrolog dla Jean Ann Lind, Polska, Ohio

(Dźwięk z archiwalnego nagrania)

JENS SOLTENBERG: Wyjaśnię. To nie wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za kontynuowanie nielegalnej wojny z Ukrainą.

Mair: I jeszcze jedna ważna rzecz, Steve – jeśli to rosyjski pocisk, będzie to bardzo skomplikowane. To byłby atak na kraj NATO – wiele trudnych pytań o to, jak odpowiedzieć. Gdyby to była ukraińska rakieta, łatwo byłoby nazwać to wypadkiem i iść dalej.

INSKEEP: Myślę, że powinniśmy wyrazić się jasno. Kiedy administracja Bidena mówi, że Rosja jest odpowiedzialna, nie mówią, że to rosyjska rakieta. Mówią, że to wina Rosji, że wywołała wojnę, w której giną ludzie. Czy to prawda?

Myer: Zgadza się, Steve.

INSKEEP: Cóż, porozmawiajmy o tym wielkim pytaniu. Ukraina wystrzeliwuje rakiety dla własnej obrony w obliczu rosyjskich ataków rakietowych. Jak duże szkody wyrządziły tamy?

MYRE: Cóż, Ukraina błaga o więcej obrony powietrznej. Wczoraj odbyło się spotkanie NATO. Ciekawie było zobaczyć sekretarza obrony USA Lloyda Austina i przewodniczącego Joint Chiefs, generała Marka Milleya, siedzących obok siebie, aby omówić dalsze losy wojny. Milli mówi, że Ukraina ma rozpęd, a Rosja cierpi. Ale cel Ukrainy, jakim jest wypędzenie wszystkich rosyjskich wojsk, będzie trudniejszy. Może to być dobry moment na negocjacje z Ukrainą. A Austin mówi, że Ukraina przekroczyła oczekiwania przez całą wojnę, więc nie zamierza wyznaczać żadnych ograniczeń. Dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać silne wsparcie militarne.

INSKEEP: Cóż, Greg, bardzo dziękuję za aktualizację. Naprawdę to doceniam.

Maire: Cała przyjemność po mojej stronie.

INSKEEP: Greg Myer z NPR jest w Kijowie.

Prawa autorskie © 2022 NPR. Wszelkie prawa zastrzeżone. Odwiedz nasza strone internetowa Warunki korzystania I Uprawnienia na bokach www.npr.org Po więcej szczegółów.

READ  Zarzut przeciwko zatrzymanemu w Polsce hiszpańskiemu dziennikarzowi jest bardzo poważny

Transkrypcje NPR są tworzone przez wykonawcę NPR w pilnym terminie. Ten tekst może nie być w ostatecznej formie i może zostać zaktualizowany lub poprawiony w przyszłości. Dokładność i dostępność mogą się różnić. Oficjalnym nagraniem programów NPR jest nagranie audio.