Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że luźne kontrole wirusa koronowego są możliwe w maju

WARSZAWA (Reuters) – Polska może złagodzić kontrolę wirusa koronowego w maju, dostarczając trzecią falę epidemii między marcem a kwietniem, powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Nietzsky.

Powiedział, że liczba nowych dziennych przypadków koronawirusa w Polsce osiągnie 15 250 w czwartek, a w środę wzrośnie do 15698, co jest jednym z największych skoków od listopada.

„Po świętach wielkanocnych, jeśli zobaczymy, że szczyt epidemii już za nami, możemy podejmować bardziej przejrzyste decyzje o złagodzeniu ograniczeń” – powiedział Nietzsky polskiej stronie internetowej WP.pl.

„Jeśli zobaczymy szczyt epidemii w marcu i kwietniu, może być przed nami luźna ścieżka”.

Polska złagodziła w zeszłym miesiącu pewne ograniczenia, otwierając stoki narciarskie, kina, hotele i teatry nawet o 50%, ale urzędnicy twierdzą, że środki będą musiały zostać cofnięte, gdy liczba przypadków znów wzrośnie.

Podobnie jak w innych krajach UE, polski program szczepień był utrudniony z powodu opóźnień w dostawach od producentów takich jak AstraZeneca i Pfizer.

AstraZeneca anulowała w czwartek dostawę 62 000 szczepionek do Polski, poinformowała rządowa agencja ds. Inwentaryzacji strategicznej BAP. Szczepionki mogą teraz pojawić się w przyszłym tygodniu.

„Ta sytuacja to całkowita korupcja. Tego rodzaju praktyki całkowicie niszczą kalendarz szczepień w kraju” – powiedział BAP szef firmy Michael Kuksmrovsky.

Aby przyspieszyć tempo szczepień, Nidzilski powiedział, że tylko ci, którzy mają już koronawirus i odporność, wkrótce otrzymają pojedynczą dawkę szczepionki.

Rząd spodziewa się przedłużyć okres, w którym wszyscy inni otrzymają pierwszą i drugą dawkę, powiedział.

(Raportowanie Jonah Blusinska i Pavel Florkievich; opracowane przez Gareth Jones)

READ  Wielka Brytania będzie „biedniejsza niż Polska” do 2030 r., mówi Partia Pracy