Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie została zrabowana podczas II wojny światowej

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie została zrabowana podczas II wojny światowej

WARSZAWA, Polska (AP) – polski minister kultury w środę odrzucił spekulacje, że rzadka książka podarowana papieżowi Franciszkowi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona na początku tego tygodnia mogła zostać zrabowana z Polski podczas II wojny światowej.

Minister Piotr Glinsky powiedział, że książka „nie jest przegraną polskiej wojny” i że „wbrew twierdzeniom niektórych mediów… ta praca nie została skradziona z Polski”.

Obawy narosły w Polsce po opublikowaniu obrazu pieczęci w starej księdze z biblioteki we Lwowie, mieście będącym obecnie częścią Ukrainy, ale będącym polskim miastem Lwów do II wojny światowej.

Tom jest pierwszym francuskim wydaniem dzieła niemieckiego filozofa Immanuela Kanta „O wiecznym pokoju”, które pochodzi z 1796 roku.

Polska doświadczyła zniszczenia lub grabieży swojego dziedzictwa kulturowego podczas wojennej okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a około 500 000 artefaktów wciąż brakuje.

Kraj stara się odzyskać jak najwięcej. Ministerstwo Kultury posiada zrabowany departament sztuki, który prowadzi bazę danych zaginionych przedmiotów oraz sprząta zagraniczne kolekcje i aukcje.

Kiedy znajdują polski obraz, książkę lub inny przedmiot, który został zrabowany, zgłaszają go funkcjonariuszom organów ścigania kraju, w którym się znajduje.

READ  Zakłady weekendowe: zakłady na US Open, NBA 7 i nie tylko