Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie była grabieżą z czasów II wojny światowej

Polska twierdzi, że książka, którą Macron dał papieżowi, nie była grabieżą z czasów II wojny światowej

Minister kultury Polski w środę odrzucił spekulacje, że rzadka książka podarowana papieżowi Franciszkowi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona na początku tego tygodnia mogła zostać zrabowana z Polski podczas II wojny światowej.

Minister Piotr Gliński powiedział, że książka „nie jest polską stratą wojenną” i że „wbrew twierdzeniom niektórych mediów… ta praca nie została skradziona z Polski”.

W Polsce narastały obawy po tym, jak wizerunek pieczęci został opublikowany w starej księdze z biblioteki we Lwowie, mieście, które jest obecnie częścią Ukrainy, ale do II wojny światowej było polskim Lwowem.

Tom jest pierwszym francuskim wydaniem dzieła niemieckiego filozofa Immanuela Kanta O wiecznym pokoju, datowanym na 1796 rok.

Polska była świadkiem zniszczenia lub grabieży swojego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a nadal brakuje około 500 000 artefaktów.

Kraj dokłada wszelkich starań, aby odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa dział sztuki zrabowanej, który prowadzi bazę danych o utraconych przedmiotach oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje.

Gdy znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, zgłaszają to organom ścigania w kraju, w którym się znajduje.

READ  Przeciekły zwiastun Fortnite ujawnia Spider-Mana i nową wyspę dla Rozdziału 3